Meme kanseri hastalarında roy uyum modeline göre yapılandırılmış eğitimin hastalığa uyuma etkisinin incelenmesi
Invastigating the effects of education structured according to roy adaptation model in adaptation of breast cancer patients to disease
  1. Tez No: 388652
  2. Yazar: ZÜLEYHA SEKİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ, DOÇ. DR. ÖZGÜL KARAYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hemşirelik bakımında Roy Uyum modelinin kullanılması meme kanserlibireylerin holistik bir hemşirelik bakış açısı ile ele alınmasına olanak sağlamaktadır.Literatürde verilen hemşirelik eğitimleri ile ilgili araştırmalar bulunmasına rağmenbu eğitimlerin sonuçlarını bireylerin yaşamlarındaki uyumlarını ve bu hastalarıntaburculuk sonrası dönemde yaşadıkları sıkıntıları değerlendiren çalışmalar sınırlıdır.Bu araştırmanın amacı meme kanseri hastalarında Roy uyum modeline göreyapılandırılmış eğitimin hastalığa uyuma etkisinin değerlendirilmesidir. Buaraştırmada meme kanserli hastalara Fizyolojik, Benlik Algısı, Karşılıklı Dayanışmave Rol Fonksiyon uyum alanına göre yapılandırılmış olan eğitim verildikten sonrahastaların bu alanlara yönelik uyumlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Araştırma Temmuz–Aralık 2011 tarihleri arasında Ege Üniversitesi TıpFakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi servisinde yapılmıştır.Deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam 40 hasta ile çalışılmıştır. Deneygrubunda olan hastalara taburculuk öncesinde meme kanserinde uyuma yönelikeğitim verilmiştir ve taburculuktan bir ay ve üç ay sonra hastalığa uyumunubelirlemek amacı ile Hastalığa Psikososyal Uyum - Öz Bildirim Ölçeğiuygulanmıştır. Deney grubuna taburculuk öncesinde taburculuktan bir ay ve üç aysonra ağrıyı değerlendirmek için Görsel Analog Skala uygulanmış ve lenf ödemideğerlendirmek için kol çevresi ölçümleri yapılmıştır. Kontrol grubuna hastalığauyuma yönelik eğitim verilmemiş ve taburculuktan bir ay ve üç ay sonra hastalığa uyumunu belirlemek amacı ile Hastalığa Psikososyal Uyum - Öz Bildirim Ölçeğiuygulanmıştır. Kontrol grubunda taburculuk öncesinde taburculuktan bir ay ve üç aysonra ağrıyı değerlendirmek için Görsel Analog Skala uygulanmış ve lenf ödemideğerlendirmek için kol çevresi ölçümleri yapılmıştır.Çalışma sonucunda eğitimden bağımsız olarak fizyolojik uyumun (p=0.014,p
Özet (Çeviri)
Using Roy Adaptation model in nursing care provides an opportunity to handlebreast cancer individuals with a holistic nursing perspective. Although there arestudies in the literature related to nursing education given to breast cancer patients .the results of the training. there are limited studies evaluating the outcomes ofeducations. adaptation of individuals to their lives and assessments of these patientsproblems after their discharge.The aim of this study was to evaluate the effect of Roy adaptation modelstructured education in adaptation to the disease. In this study after an educationstructured according to Physiological. Self-concept. Role function andInterdependence mode adaptations is given. an evaluation of patients' compliance inthese areas is aimed.The research is conducted between July 2011 - December 2011 dates inGeneral Surgery clinic.s' of Ege University Faculty of Medicine Research andPractice. The study was conducted as experimental and control groups with a total of40 patients. Prior to discharge. the patients in the experimental group were trainedwith adaptation in breast cancer education and to assess the adaptation thePsychosocial Adjustment to Illness - Self-Report Scale is applied after one and threemonths from discharge. Prior to discharge in the experimental group . one month andthree months after discharge; to assess pain Visual Analog Scale (VAS) was appliedand arm circumference were measured to assess lymphoedema. The control groupwasn't trained with adaptation in breast cancer education and to assess the adaptation 76the Psychosocial Adjustment to Illness - Self-Report Scale is applied after one andthree months from discharge. Prior to discharge in the control group. one month andthree months after discharge; to assess pain Visual Analog Scale (VAS) was appliedand arm circumference were measured to assess lymphoedema.As a result regardless from the education. physiological adaptation (p=0.014.p