Septoplasti sonrasında tampon kullanılan ve kullanılmayan hastalarda yaşam kalitesi ve burun içi ödemin karşılaştırılması
The comparison of the quality of life and intranasal edema between the patients with or without nasal packing after septoplasty
  1. Tez No: 388674
  2. Yazar: BAHAR KAYAHAN SİRKECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Septoplasti ameliyatından sonra burun içi tampon kullanımı günümüzde tartışmalı olmakla birlikte çoğu cerrah tarafından uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı septoplasti ameliyatı sonrası tam tıkayıcı (eldiven parmak) tampon, hava yollu silikon (doyle) tampon uygulanan ve tampon tatbiki yapılmayan yalnızca transseptal sütür uygulanan hastaları, ameliyat sonrası yaşam kalitesi ve burun içi ödem açısından karşılaştırmaktır. Çalışmaya septoplasti yapılan 18 yaş üstü 61 hasta dahil edildi. Hastalar ameliyat sonrası tam tıkayıcı (eldiven parmak) tampon grubu 20, hava yollu silikon (doyle) tampon grubu 20 ve tampon tatbiki yapılmayan grupta 21 hasta olmak üzere 3 grupta ele alındı. Tampon uygulanan hastaların tamponları ameliyat sonrası 2. gün çıkarıldı. Ameliyat sonrası 2., 4. ve 7. günlerde burun içi ödem endoskopik muayene ile kayıt altına alındı, hastaların akustik rinometri ile burun içi volüm ve minimum kesitsel alan ölçümleri yapıldı. Kontrol muayeneleri ile eş zamanlı olarak hastalara ağrı, göz yaşarması, hapşırma, burun tıkanıklığı, yutma güçlüğü ve uyku kalitesinde bozulma maddelerinden oluşan yaşam kalitesi anketi uygulandı. Tam tıkayıcı tampon en belirgin ağrı yakınması olmak üzere; göz yaşarması, hapşırma, yutma güçlüğü yakınmalarına hava yollu silikon tampon ve yalnızca transseptal suturasyona göre daha fazla sebebiyet vermektedir. Ayrıca hastalar tampon ile geçirdikleri periyot boyunca tam nazal obstrüksiyon yaşamaktadır. Hava yollu tampon, daha kolay tolere edilmekle beraber, hapşırma, göz yaşarması gibi sorunlara yol açmaktadır. Yalnızca transseptal sütür atılan gruptaki hastalar cerrahi sonrası erken dönemi (ilk 4 gün) diğer gruplara göre daha konforlu geçirmektedir. Ancak cerrahi sonrası 1.haftada bir çok parametre açısından tampon tatbik edilen ve edilmeyen hastalar objektif ve subjektif değerlendirmeler açısından eşitlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the controversies, intranasal packing is commonly used by most surgeons after septoplasty. The aim of this study is to compare the quality of life and intranasal edema of patients with or without nasal packing after septoplasty. Sixty-one patients older than 18 years of age were included in the study. The paitents were divided into 3 groups as 20 patients in totally occluding packing group, 20 patients in silicone packing with airway group and 21 patients in without any nasal packing group. In case of groups with nasal packing, the packing was removed on the 2nd postoperative day. All patients in the study had control meeting on the 2nd, 4th and 7th postoperative days, endoscopic examinations for the intranasal edema were recorded and the intranasal volume and minimum cross-sectional area was measured with acoustic rhinometry. All patients were required to answer quality of life questionnaire which was composed of pain, epiphora, sneezing, nasal obstruction, difficulty in swallowing and quality of sleep. Total occluding packing was found to be cause much more frequent and higher scores of epiphora, sneezing, difficulty in swallowing but mainly the pain compared to in silicone packing with airway and transseptal suture only. Besides the patients with total occluding packing had total nasal obstruction during the period with packing. Although the silicone packing with airway was found to be much more comfortable, it also led to sneezing and epiphora. The patients without nasal packing had more comfortable period especially in the early postoperative days (the first 4 days). However 1 week after surgery the patient groups with and without nasal packing were found to be equalized on behalf of the objective and subjective parameters.