Konversiyon bozukluğu tanısı konan ergenlerde yüz ifadelerinin, duygu tanımlama becerilerin ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi
The evaluation of facial expressions, emotion identification abilities and relationship effect of the adolescents with conversion disorder
- Tez No: 388673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD FOTO ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Konversiyon bozukluğu (KB) tanısı konan ergenler ile herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan ergenlerin yarı yapılandırılmış klinik görüşme ve öz bildirim ölçekleri, yüzdeki duygu ifadelerini algılama ve anlamlandırma becerileri aracılığıyla KB ile ilişkili olabileceği düşünülen değişkenler açısından karşılaştırıldığı kesitsel bir çalışmadır. Bu bağlamda KB tanısı konan ergenlerde, duygusal, davranışsal, akran ilişkileri ve baş etme mekanizmaları açısından kullandıkları savunma düzenekleri, bağlanma özellikleri, duygusal bilginin bilişsel işlenmesinin, olumsuz ebeveyn ilişkilerinin ve ebeveyn bağlanma özelliklerinin duygu tanıma becerisiyle olan ilişkisi sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırma yapılarak araştırılmıştır. Çalışmaya 12-18 yaş arasında KB tanısı konan 36 ergen ve araştırma grubu 37 sağlıklı kontrol alınmıştır. Ergenlerdeki psikiyatrik hastalıkları taramak amacıyla, araştırmaya katılan ergenler ve anne/babaları ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (K-SADS-PL) aracılığıyla klinik görüşme yapılmıştır. Ergenlere, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu (EABE), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Savunma Biçimleri Testi (SBT), Çalışma Belleği Performans Görevi, Yüz İfadeleriniTanıma Performans Görevi Testi uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubu ebeveynlerine ise Hollingshead-Redich Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda KB‟nin kızlarda ve orta-alt sosyoekonomik-sosyokültürel düzeyli ailelerde daha sık görüldüğü; araştırma grubu ergenlerin ailesinde psikiyatrik hastalık öyküsünün ve ebeveylerinde güvensiz bağlanmanın daha yüksek oranda bulunduğu; hastalık belirtilerinin başlangıcında sıklıkla bir stres etkeninin olduğu; KB‟ye sıklıkla başta somatoform bozukluklar olmak üzere başka bir psikiyatrik hastalığın eşlik ettiği belirlenmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, KB tanısı konan ergenlerin dikkat, duygusal ve davranışsal alanlarda zorluk yaşadıkları, aile işlevselliklerinin bozuk olduğu, nötral, mutluluk ve toplam olumsuz olmayan duygu ifadelerini doğru tanıma becerilerinin yetersiz olduğu ve mutluluk duygusunu tanıma süresinin daha uzun olduğu saptanmıştır. KB olan ergenlerin aile işlevselliğindeki bozukluğun ergenlerin anne babaya bağlanma gücünü olumsuz etkilediği; buna bağlı olarak daha fazla davranışsal sorunlar yaşadıkları; yaşam olayları ile baş etmekte zorlandıkları ve ağırlıklı olarak ilkel savunma mekanizmalarını kullandıkları, kısa süreli bellek ve dikkat performanslarının olumsuz etkilendiği saptanmıştır. Sonuç olarak; konversiyon belirtilerinin gelişmesinin çoklu ve birbirini etkileyen nedenlerle ilişkili olduğu; ebeveynin bağlanma örüntüsü, aile işlevselliği gibi çocukların bağlanma örüntülerini etkileyen etmenlerin KB kliniğine katkıda bulunduğu; erken dönem ebeveynle ilişkiye bağımlı olarak gelişen yüz ifadelerini algılama, duyguları tanıma becerilerinin bozulduğu; dolayısıyla KB‟yi daha iyi anlamak için gelişimsel boyutu içine alan değerlendirmelerin önemli olduğu söylenebilir. Sonuçların ergenlerdeki KB‟ye özgül olup olmadığının anlaşılması amacıyla farklı psikiyatrik hastalıkları olan ergenlerin kontrol grubu olarak alındığı çalışmalara gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study in which adolescents with conversion disorder is compared to adolescents with no psychiatric comorbidity about the covariates considered to be associated with conversion disorder by using semi-structured clinical interviews self report scales and performance of facial expression perception and and facial expression labeling. In this context the relation between conversive adolescents emotional, behavioral defence mechanisms, the defences they use in peer relations and coping strategies, attachment characteristics, cognitive processing of emotional data, negative parental relations, parental attachment characteristics and emotion recognition ability is researched by comparing with healthy controls. The sample was composed of Thirtysix adolescents with conversion disorder aged between 12-18 and 37 healthy adolescents that were evaluated. All adolescents and their parents were interviwed using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) in order to evaluate psychiatric disorders. All adolescents completed the Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment, (IPPA) Strengths and Difficulties Questionnaire -adolescent form, Defense Style Questionnaire and Working Memory Task and Facial Expressions Recognition Task. Family Assessment, Relationship Questionnaire are applied to parents After the assessments, it is indicated that conversion disorders are seen more often in girls and mid-low socioeconomic-sociocultural families. Psychiatric disorder history and adolescents parents‟ insecure attachment are at high frequency in this group. Stress is typically a factor at the beginning of the symptoms and CD is often accompanied by primarily somatoform disorders and also other psychiatric diseases. When it is compared to the control group, the adolescents diagnosed with CD have difficulties in attention, emotional and behavioral aspects, their family functionality is defective, insufficient ability of neutral, happy and non-negative facial expressions; and their happy emotional recognition has found prolonged. It is found that, the family functionality defect of the adolescents with CD, affects their strength of attachment to their parents, correspondingly they have more behavioral problems, have difficulties coping with adverse life occasions and they mostly use primitive defense mechanisms, their short-term memory and attention performance are also effected negatively. In conclusion, the progression of the symptoms of conversion is related to multiple and interactive; the factors which effect the children‟s attachment pattern, as the parents‟ attachment pattern and the parents functionality, contribute to the clinical presentation of CD. There is need for further studiesin which adolescents with different psyhological disorders are included in the control group; in order to evaluate whether these results are specific for conversion disorder in adolescents.