Türkiye nüfusundaki bireylerin tüm diş gruplarında c-şekilli kanal görülme sıklığının ve tiplerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak belirlenmesi
The determination of incidence and types of C-shaped canals in all teeth in the turkish population using cone beam computed tomography
- Tez No: 388726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AHMETOĞLU, PROF. DR. HALE ARI AYDINBELGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, KIBT görüntüleri kullanarak Türkiye nüfusunda tüm dişlerde C-şekilli kanal görülme sıklığını ve yapılarını yaş ve cinsiyet faktörlerini de göz önünde bulundurarak belirlemektir. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na başvuran 550 hastadan alınmış KIBT görüntüleri kullanıldı. Periapikal lezyonsuz, kök gelişimi tamamlanmış, rezorbsiyon ya da kalsifikasyonu bulunmayan daimi alt ve üst çene dişleri araştırmada kullanıldı. Yaş ve cinsiyet sınırlaması planlanmadı. Dişler sagital, koronal ve aksiyal görüntülerde tarandı ve beş ayrı noktada değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirilen 458 hasta içerisinde C-şekilli kanal yapısının görülme sıklığında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi (n = 70). İncelenen 11260 diş içerisinde C-şekilli kanal yapısı en çok sırasıyla alt çene 2. büyük azı dişlerinde (%56.1), üst çene 2. büyük azı dişlerinde (%17.8), üst ve alt çene 3. büyük azı dişlerinde (%7.5), alt çene 2. küçük azı dişlerinde (%3.7), alt çene 1. küçük azı dişlerinde (%2.8), alt çene yan kesici dişlerde (%2.8) ve alt çene 1. büyük azı dişlerinde (%1.9) C-şekilli kanal yapısı görüldüğü tespit edildi (n = 107). Sonuçlar: C-şekilli kanal yapısı bulunan dişlerde sıklıkla kanal ağzı seviyesinde tek kanal, kökün orta bölgesinde birden fazla kanal ve apikal bölgede ise tek kanal görülebilmekte ve ayrıca ilave kanal tipleri de bulunabilmektedir. C-şekilli kanal yapısı bulunan dişlerin kök ve kanal yapıları KIBT kullanılarak başarılı bir şekilde tespit edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine, for all teeth, the prevalence of C-shaped canal and its structure by taking the factors of age and gender into consideration in Turkish population through CBCT images. Materials and Methods: We have used CBCT images which were taken from 550 patients who admitted to the Department of Oral and Maxillofacial Radiology at Inonu University. All permanent upper and lower jaw teeth which have completed their root development without periapical lesion, calcification or resorption have been included in the survey. No age and gender limitation has been planned. Teeth have been evaluated on sagittal, coronal and axial images, and have been assessed in five different points. Results: Among the assessed 458 patients, it has been observed that there is no significant difference in terms of age and gender in the prevalence of C-shaped canal configuration (n = 70). Among 11260 teeth examined, C-shaped canal configuration has been detected in the mandibular second molar teeth most (%56.1), maxillary second molar teeth (%17,8), in the mandibular and maxillary third molar teeth (%7.5), in the mandibular second premolar teeth (%3.7), in the mandibular first premolar teeth (%2.8), in the mandibular lateral incisor teeth (%2.8), and mandibular first molar teeth (% 1.9), respectively (n = 107) Conclusions: In teeth with C-shaped canal configuration, it can be seen that there is frequently one canal in the level of root canal orifice, more than one canal in the middle area of the root, and one canal in the apical area, and additional canal types can also be found. The root and canal structures of the teeth with C-shaped canal configuration can be determined successfully by using CBCT.