Farklı tipteki hızlı üst çene genişletme apareylerinin yüz yumuşak dokularına olan etkilerinin üç boyutlu yüz görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of the effects of different rapid maxillary expansion appliances on facial soft tissues with a three dimensional facial imaging technique
- Tez No: 388727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR TOY, PROF. DR. FARUK AYHAN BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı, üç farklı hızlı üst çene genişletme (HÜÇG) apareyinin, yüz yumuşak dokularına olan üç boyutlu etkilerinin değerlendirilmesidir. HÜÇG ihtiyacı olan 42 çocuk (18 erkek ve 24 kız) çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalar rastgele üç eşit gruba ayrılmıştır: Bantlı HÜÇG (ortalama yaş 12,7 yıl ), akrilik splintli HÜÇG (ortalama yaş 12,4 yıl ) ve modifiye akrilik splintli HÜÇG (ortalama yaş 12,5 yıl). Her hasta için tedavi öncesi (T1) ve 3 aylık retansiyon periyodu sonrasında (T2) 3dMD sistemi ile üç boyutlu fotoğraflar alınmıştır. Üç boyutlu hasta fotoğrafları üzerinden çizgisel, açısal ve hacimsel ölçümler yapılmıştır. İstatistiksel analiz için, bağımlı örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Her üç HÜÇG apareyinin yüz yumuşak dokularına olan etkileri karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Ağız genişliği ve burun genişliği her üç grupta da istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir. Akrilik splintli apareylerin total yüz yüksekliği artışına olan etkisi bantlı apareye göre daha az olsa da, apareyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective study was to determine three dimensional (3D) effects of three different rapid maxillary expansion (RME) appliances on facial soft tissues. Forty-two children (18 males, 24 females) who required RME treatment were included in this study. Patients were randomly divided into three equal groups: Banded RME (mean age:12.7 years), acrylic splint RME (mean age:12.4 years) and modified acrylic splint RME (mean age:12.5 years). For each patient, 3D images were obtained before treatment (T1) and at the end of the three-month retention (T2) with 3dMD system. Linear, angular and volumetric analysis were made on the 3D photographs. For statistical analysis, the dependent sample t-test, and a one-way ANOVA test were used. When three RME appliances were compared to the effects on the facial soft tissues, there were no significant differences among them (p>0.05). The mouth width and nasal width showed a significant increase in all groups. Although the effect of the acrylic splint RME appliances on total face height was less than that of the banded RME, there was no significant difference between the appliances (p>0.05).