Allantoinin nazal mukozada yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of allantoin on wound healing in the nasal mucosa (animal model)
- Tez No: 388744
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Allantoin literatürde yara iyileşmesi, anti irritan, nekrotik dokunun uzaklaştırılması, hücre mitozunun arttırılması, analjezik etki, ve keratolitik aktivite gibi bir çok etkisi olduğu bilinen bir maddedir. Bu nedenle kozmetik ve farmakolojik ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Cilt, oral mukoza benzeri birçok bölgede allantoin kullanılmış olup, literatürde nazal mukoza ile ilgili çalışmasına rastlanmamıştır. Biz bu çalışmamızda allantoinin nazal mukozada yara iyileşmesi üzerine olan etkisini araştırıp, hem nazal tampon materyallerinde kullanılabilecek hem de nazal yıkama solusyonu olarak kullanılabilecek yeni bir solüsyon elde etmeyi amaçladık. Böylelikle cerrahi operasyonlar gibi bir çok nedenle meydana gelebilen nazal mukaza yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandırarak, hasta komforunu, cerrahi operasyonların başarısını arttırmayı ve opere olan hastalarda nüksü önleyebilecek bir ajan bulmayı planladık. Bu çalışmada ağırlıkları 240-350 gram arasında değişen 36 adet beyaz Spraque Dawley yetişkin erkek rat çalışmaya dahil edildi. Sağ nazal kavitelerine girilerek interdental fırça yardımı ile (brushing technique) septum, konka ve lateral nazal duvarlarında mukozal hasar oluşturuldu. Hayvanlar altı gruba ayrıldı. İlk üç grup birinci hafatada, ikinci üç grup ise üçüncü hafatada sakrifiye edildi. Histopatolojik inceleme için biyopsi örnekleri Hematoksilen-Eozin ve Masson-Trikrom boyaları ile boyandı. Histopatolojik skorlama sonuçlarına göre değerlendirildi. Histopatolojik skorlama sonuçlarına göre birinci haftada goblet hücre hiperplazisi, inflamasyon, silya kaybı, fibrozis ve squamoz metaplazi parametreleri açısından ilk üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Histopatolojik skorlama sonuçlarına göre birinci haftada ödem ve konjesyon parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.05 ve p=0.005). Histopatolojik skorlama sonuçlarına göre üçüncü haftada goblet hücre hiperplazisi, inflamasyon, silya kaybı ve squamoz metaplazi parametreleri açısından ikinci üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Histopatolojik skorlama sonuçlarına göre üçüncü haftada ödem, konjesyon ve fibrozis parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.05, p=0.027 ve p=0,022). Yukarıdaki sonuçlar göz önüne alındığında allantoinin nazal mukoza hasarı sonrası yara iyileşmesini hızlandırabileceği düşünülmüştür. Nazal yıkama solüsyonlarına bir alternatif olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Allantoin has been widely cited in literature that it has a lot of effects. These are: wound healing, anti-irritating, hydrating and remover of the necrotic tissue, stimulating the cell mitosis, as well as promoter of epithelial stimulation, analgesic action and keratolytic activity. There fore, it is often used in cosmetics and pharmaceutical products. Allantoin is used in many regions such as skin and oral mucosa but there was no study in the literature that it is used in the nasal mucosa. In this study we investigate the effect of allantoin on wound healing in the nasal mucosa. We aimed to find a new solution that can used in both nasal packing materials and nasal washing solutions. The nasal mucosal injury can occur for many reasons such as surgery. For this reason we planned to find an agent that can prevent recurrence in patients who underwent surgery, increase the success of surgery and increase patients comfort. In this study, 36 young adult white Sprague Dawley rats weighing between 240-350 gram were used. A unilateral wound (right) in the nasal mucosa was injured using the brushing technique. The animals were randomly divided into six groups. The first there grups were sakrificed in day seven (control, distilled water, allantoin). The second three grups were sacrificed in day 21th (control, distilled water, allantoin).Biopsy specimens were stained with hematoxylin-eosin and Masson-Trichrome. The results were evaluated according to the histopathological scoring results. According to the histopathological scale, the groups of the first week were compared and the results of goblet cell hyperplasia, inflammation, loss of cilia, fibrosis and squamous metaplasia were not significantly different. According to the histopathological scale, on first week the results of edema and congestion were statistically significant (p=0.05 ve p=0.005). According to the histopathological scale, the groups of the third week were compared and the results of goblet cell hyperplasia, inflammation, loss of cilia, and squamous metaplasia were not significantly different. But on third week the results of edema congestion and fibrosis were statistically significant (p=0.005, p=0.027 and p=0,022). Considering the above results, it can be concluded that allantoin could accelerate nasal mucosal healing and increase the postoperative success.