Karpal tünel sendromu olan hastalarda ultrason ve mukopolisakkarit polisulfat ile fonoforez tedavilerinin ekinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of treatment with ultrasound and mucopolysaccharide polysulfate phonophoresis in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 388755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Karpal Tünel Sendromu Olan Hastalarda Ultrason ve Mukopolisakkarit Polisulfat ile Fonoforez Tedavilerinin Ekinliğinin Karşılaştırılması Bu çalışma, karpal tünel sendromu (KTS)'unda mukopolisakkarit polisülfat (MPS) fonoforezinin MR ölçümleri, elektronörofizyolojik ve klinik parametrelere olan etkisini araştırmak ve bu etkileri ultrason (US) tedavisi ile karşılaştırmak amacı ile planlandı. Çalışmaya idiyopatik KTS tanısı konmuş 40 hasta alındı. Hastalar fonoforez (n=20 el) ve US (n=20 el) gruplarına randomize edildi. Fonoforez grubuna 1,5 W/cm2 dozda ve iletici ajan olarak mukopolisakkarit polisulfat jel kullanılarak fonoforez tedavisi uygulandı. US grubuna 1,5 W/cm2 dozda ultrason tedavisi uygulandı. Her iki gruba da gece ve gündüz kullanılmak üzere el bileğini nötral pozisyonda tutacak el-bilek splinti, tendon ve sinir kaydırma egzersizleri verildi. Hastalar tedavinin başlangıcında ve üçüncü ayında klinik ve muayene bulguları, elektronörofizyolojik parametreler, MR, vizüel analog skala (VAS), Algometre, Jamar el dinamometresi, Beck Anksiyete ve depresyon ölçekleri ve Boston Skalası (semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite) ile değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
Comparison Of The Efficacy Of Treatment With Ultrasound And Mucopolysaccharide Polysulfate Phonophoresis In Patients With Carpal Tunnel Syndrome In this study, it was aimed to investigate the effects of mucopolysaccharide polysulfate (MPS) phonophoresis on electroneurophysiological, MRI and clinical parameters and to compare these effects with ultrasound (US) in carpal tunnel syndrome (CTS). 40 patients with the diagnosis of CTS were included in the study. Patients were randomised in phonophoresis (n=20 hands) and US (n=20 hands) groups. Phonophoresis, using MPS as a conductive agent, at 1.5 W/cm2 was applied to the phonophoresis group. Ultrasound at 1.5 W/cm2 was applied to the US group. All patients were prescribed with tendon and nerve gliding exercises and hand-wrist splint which used night and during the day and keep the wrist in a neutral position. Clinical and examination findings, electroneurophysiological parameters, MRI, visual analogue scale (VAS), Algometer, Jamar Hand Dynamometer, Beck Anxiety and Depression Inventory and Boston Scale (symptom severity and functional capacity) were assessed at the beginning of the treatment and on the third month.