Coğrafi bilgi sistemleri (C.B.S) ve sayısal uydu verilerinin detaylı toprak etütlerinde kullanma olanakları
  1. Tez No: 38876
  2. Yazar: NACİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
öz Bu çalışmada, toprak oluşturan faktörlerin, CBS ve uzaktan algılama verileri ile yorumlanıp detaylı toprak etütlerinde kullanılabilecek yeni bir metot geliştirmek amaçlanmıştır. Konya gözlü Taran İşletmesinde ve Şanlıurfa - Viranşehir ovasında seçilen test alanlarında geliştirilen metot, Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi ve Gaziantep Elbeyli ovalarında seçilen test alanlarında kontrol edilmiştir. Çalışmada, ilk aşamada çalışma alanının 1 : 25 000 ölçekli standart topoğrafik haritaları sayısallaştırılmış ve eğim haritaları yapılmıştır. Landsat - 5 TM ikinci aşamada sayısal uydu verileri işlenerek çalışma alanının şimdiki arazi kullanımı çıkarılmış ve her bir kullanım biçimi unsupervised metot ile ( 3., 5. ve 7. bantlar) kendi içerisinde sınıflandırılarak birleştirilmiş ve ilk taslak toprak haritası oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada eğim ve ilk taslak toprak haritası çakıştırılarak yeni taslak toprak haritası ızgara yöntemiyle kontrol edilmiş ve uygulanan metodun % 98.5 oranında doğru olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to develop a new method for detailed soil mapping. Soil forming factors were digitised and interpreted using GIS and remotely sensed data. The method was developed in selected test areas of the Konya Gözlü State Farm and Şanlıurfa Viranşehir. This was controlled in two selected areas of the Şanlıurfa Ceylanpmar State Farm and the Gaziantep Elbeyli plain. At the beginning a 1 : 25 000 scaled standard topographic map of the study area was digitised and the land gradient maps were produced. As a second step, the present land use was discriminated from digital data of Landsat - 5 TM. Each land use unit was classified ( 3., 5. and 7. bands ) by evaluation of the digital data for the first draft map. The third step was the overlapping of the slope and the first draft map to form the second draft map. In the final stage, the second draft map was tested by grids, yielding a 98.5 % accuracy.