Kaya (H.distichon)ve gen (H.vulgare) arpa çeşitlerinin tohumlarına uygulanan farklı dozlardaki gamma (J) ışınlarının M1 bitkileri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 38875
  2. Yazar: HAMDİ TANJU KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IK ÖZ Bu araştırma, radyoaktif soCo kaynaklı ve yüksek enerjili Gamma (t) ışınının arpa bitkisinde meydana getirdiği mutagenik etkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç la; Kaya (Hordeum distichon L.) ve Gem (Hordeum vulgare I».) Arpa çeşitlerinin tohumlarına, ekimden önce 0, 10, 20 ve 30 Krad dozlarında gamma ışını verilmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda, artan dozlarının Mı bit kilerinde bitki boyu, başakçık sayısı, dane sayısı, dane ağırlığı, dane verimi, vitalite ve fertilite gibi kantitatif özelliklerde azalmalara, dolayısıyla lethaiite, steri Hte, kardeş sayıları ve başak sayılarında artmalara neden oldu ğu, başak uzunluğunun ise mutagenden. etkilenmediği belirlenmiş, sitolojik çalışmalar sonucunda da mutagen etkilerinden dolayı mitos bölünmede anormallikler (mikronülei, poliploidy, köprü oluşumu vs.) oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted to determine the mutagenic effects of gamma rays on barley plants. Seeds of“Kaya”(Hordeum distichon L. ) and“Gem”(Hordeum vulgare L. ) were irradiated with different doses of gamma rays (0, 10, 20 and 30 Krad). In the experimet, many specialities on barley plants Mi will oh were emergency percentages, plant height, number of florets per spike, plant grain yield, grain yield, thou sand kernels weight, vitality pecentages and spike density have founded lower than control plants. Plant Lethality, sterility and Number of spike have been founded higher. Also, In laboratory studies in barley root merystems, have seen abnormalities of mytotie aberrations (as mlcronuclei, poliploidy, lagging etc.).