Coğrafi bilgi sistemleri uzaktan algılama verilerinin fiziki coğrafyada kullanım alanları
Fields of use of the geographic information system and remote sensing data in physical geography
- Tez No: 51668
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar dünyasındaki hızlı gelişmeye paralel olarak ortaya çıkan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknolojilerinin tanımları, kulanım alanları gibi temel kavramlar açıklanmış ve önemleri vurgulanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma beş bölüm altında toplanmıştır. Birinci bölümde CBS ve UA teknolojilerinin önemine değinilmiş, bu teknolojilere niçin ihtiyaç duyulduğu ve fiziki coğrafya konusunda sağladıkları olanaklardan yararlanmanın gerekliliği anlatılmıştır. Uzaktan algılama teknolojisine ait tanım ve kavramlar ile algılayıcı ve platformları üçüncü bölümde açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde sayısal görüntü işleme esasları ile uzaktan algılamanın genel uygulamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, her iki teknoloji kullanılarak fiziki coğrafya araştırmalarına yardımcı olabilecek örnek uygulamalar yapılmıştır. Gelişmiş bilgisayar teknolojisi ile coğrafi veri tabanlarında bulunan verilerden, uydu görüntülerinden, grafik, rapor ve çeşitli ürünlerin nasıl hazırlanacağı verilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise konu ile ilgili uygulamalardan elde edilen sonuçlar ve fiziki coğrafya konusunda yapılacak araştırmalarda kullanılacak donanım, yazılım, veri toplama ve eğitim konularında öneriler yer almıştır. Ayrıca ülke boyutunda oluşturulacak her iki teknolojiyi içeren bir merkeze ilişkin düşünceler açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Coğrafi bilgi sistemi, uzaktan algılama, uydu görüntüsü, coğrafi veri tabanı, sayısallaştırma, sayısal veri, raster veri, vektör veri. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study explanied are basic consepts related with the definitions and fields of use of the Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) technologies arising in parallel to the rapid development in computer technology. The study is composed of five sections. In the first section, the importance of the GIS and RS technologies are painted out and it is explained why these technologies are needed and why they should be utilized in the physical geography. Second section comprises the definition of the GIS and related important topics, data structures, data collection methods, types of analysis, application fields of GIS. Espatialy, geographic data collection methods are explained in detail in this section. In the third section, definitions and concepts related with remote sensing technology, sensors and platforms are explained. Additionaly, in this section, basics of digital image processing and general applications of the RS are discussed. In the fourth section, sample applications with the RS which could contribute to the physical geographic researches are presented. It is explained how to produce graphics, reports and various products from geographic databases and satellite images using computer technology. In the final section, results obtained from the applications and suggestions on the hardware, software, data collection and training for the researches which will be made in the physical geography field. Also, ideas related with a national GIS & RS center are explained. Key Words : Geographic Information System, Remote Sensing, geographic database, digital data, digitizing, raster data, vector data.