Genç çalışanların öz liderlik algılarıyla yöneticilerinin çatışma yönetimi tarzı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between self leadership perceiving of young workers and conflict management style of managers
  1. Tez No: 388859
  2. Yazar: KEMAL CAN DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda yönetim alanında yaşanan gelişmeler, bireylerin yetenek ve özelliklerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu özelliklerin başında ise öz liderlik ve iletişim becerilerini de kapsayan, bir anlamda iletişimin yönünü belirleyen çatışma kavramları gelmektedir. Bireylerin kendi başarıları ve içinde bulundukları örgütün başarısını sağlamada gerekli olan motivasyon ve yönlendirmeleri sağladıkları öz liderlik, bir anlamda kendi kendini yönetebilme gücüdür. Bu bağlamda öz liderlik, çalışanların işleri ile ilgili gerekli işlemleri yerine getirmedeki irade derecesini de göstermektedir. Çatışma kavramı ise günlük dildeki kullanımından farklı olarak, rekabet ve mücadele anlamına gelmektedir. Dolayısıyla çatışmanın bir örgüt içerisinde, iyi bir şekilde yönetilmesi haline, ciddi getirileri vardır. Bu nedenle yönetim literatüründe çatışma kavramı son yıllarda artan bir ilgi görmektedir. Özellikle genç çalışanlar için gerek çatışma, gerekse öz liderlik algıları daha fazla önem arz etmektedir. Öte yandan öz liderlik ile çatışma arasında ilişkiyi inceleyen yeterli çalışma yoktur. Yapılan bu çalışmada, genç çalışanların öz liderlik algılarıyla çatışma yönetim algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu amaç doğrultusunda, Doğan Holding bünyesinde çeşitli pozisyonlarda çalışan, yaşları 30 ve altında olan 108 genç çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Çalışanlara Öz Liderlik Ölçeği ve Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; çalışanların demografik özelliklerinden cinsiyet ve eğitim durumu öz liderlik ve çatışma yönetim stili algısını etkilerken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Recent developments on management field have showed necessity of giving more importance to individual's abilities and skills. Two of the most important of these skills are self-leadership and conflict management including communication and directing it. Self-leadership, a process in which individuals provide motivation and directing of their own and organizational success, means power of self-management. In this respect, self-leadership also shows self-control degree of workers to complete their work and responsibilities. On the other hand, conflict concept means competition and struggle, different from daily language usage. Thus, conflict has important benefits to an organization in case a successful managing. For this reason, conflict concept has been gaining importance in management literature. Both self-leadership and conflict concepts are more important concepts for younger workers. However, there have not been enough researches examining relationship between self-leadership and conflict management. In this research, it is aimed to examine relationship between self-leadership and perceived conflict management of younger workers. In the research, 108 younger workers of Doğan Holding at different positions having age fewer than 30 were subjected to survey. Self-Leadership Inventory and Conflict Management Strategies Inventories were applied to workers. According to results of the study; gender and education levels of demographic properties of workers have influence on self-leadership and conflict management perceiving (p0,05).