Kahramanmaraş koşullarında ekim zamanı ve ekim sıklığının şeker mısırında taze koçan verimine ve diğer bazı tarımsal ve bitkisel özelliklere etkisi
The Effect of sawing dare and plant densitiy on some agricultural and plant characteristics and the fresh ear yield of sweet corn at the kahramnmaraş condition
- Tez No: 38892
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CAN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
179 ÖZET Bu çalışma; Kahramanmaraş koşullarında, ekim zamanı ve ekim sıklığının şeker mısırında verim ile bazı tarımsal ve bitkisel özelliklere etkisini araştırmak amacıyla, 1992 yılında Türkoğlu ilçesine bağlı Çakallı-Hasan köyü mevkiindeki, Afşin Ceviz Fidan Üretim ünitesi arazisinde ve 1993 yılında Kahramanmaraş- Merkez Tarla Bitkileri Üretim İstasyonu arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada bazı tarımsal ve bitkisel özellikler ve bu özellikler arasındaki ilişkiler; dört farklı ekim tarihinde (20 Nisan, 10 Mayıs, 1 Haziran ve 20 Haziran), üç hibrid şeker mısın çeşidinde (Jubilee, Reward ve Merit) ve üç farklı sıra arası mesafesinde (50 cm, 60 cm ve 70 cm) incelenmiştir. Bölünen bölünmüş deneme desenine göre yürütülen çalışmada; ekim tarihleri ana parsellerde, çeşitler alt parsellerde ve sıra arası mesafeleri alt-alt parsellerde yer almıştır. Denemede incelenen özellikler yönünden önemli olan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Tepe püskül çıkış süresi yönünden, ekim tarihleri ve çeşitler denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar oluşturmuştur. Ekim tarihleri geciktikçe tepe püskül çıkış süresinin kısaldığı ve en erkenci çeşidin Reward olduğu görülmüştür. Tepe püskül çıkış süresine, sıra arası mesafelerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Tepe püskül çıkış süresi, en erken 60 cm ve en geç 70 cm sura arası mesafesinde gerçekleşmiştir. Tepe püskül çıkış süresi ile; koçan püskül çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçanda tane sayısı ve tek koçan ağırlığı arasında önemli ve olumlu, bitkide koçan sayısı arasında olumsuz ve önemli ilişki belirlenmiştir. Koçan püskül çıkış süresi yönünden denemenin her iki yılında da ekim tarihleri ve çeşitler arasındaki farklar önemli olmuştur. Ekim tarihleri geciktikçe genel olarak koçan püskül çıkış süresi kısalmış ve Reward en erkenci çeşit olmuştur. Koçan püskül çıkış süresine sıra arası mesafelerinin etkisi, denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Koçan püskül çıkışı en erken 50 cm ve en geç 70 cm sıra arası mesafesinde gerçekleşmiştir. Koçan püskül çıkış süresi ile; bitki boyu, ilk koçan yükseldiği, sap kalınlığı, koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi arasında önemli ve olumlu ilişkiler görülmüştür.180 Bitki boyu yönünden çeşitler denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar göstermiştir. En kısa bitki boyuna Reward çeşidi, en uzun bitki boyuna Merit çeşidi sahip olmuştur. Biki boyuna ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Genel olarak geciken ekim tarihlerinde bitki boyu daha yüksek olmuştur. Bitki boyu ile; ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, bitkide koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında önemli ve olumlu, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemli ilişkiler elde edilmiştir. İlk koçan yükseldiği yönünden, çeşitler arasındaki farklar denemenin her iki yılında da önemli olmuştur.. Koçan yüksekliği en düşük Reward ve en yüksek Merit çeşidinde gerçekleşmiştir. İlk koçan yüksekliğine ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Genel olarak erken ekimlerde ilk koçan yükseldiği daha fazla olmuştur. İlk koçan yükseldiği ile; sap kalınlığı, koçan kalınlığı, koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında önemli ve olumlu, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemü ilişkiler görülmüştür. Sap kalınlığı yönünden çeşitler denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar göstermiştir. Sap kalınlığı en az Reward ve en fazla Jubilee çeşidinde gerçekleşmiştir. Sap kalınlığına ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Ekim tarihi geciktikçe sap kalınlığı artmıştır. Sap kalınlığı ile; bitkide koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi arasında önemli ve olumlu, koçanda sıra sayısı, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemli ilişkiler belirlenmiştir. Bitkide koçan sayısı yönünden çeşitler arasındaki farklar denemenin her iki yılında da önemü bulunmuştur. En fazla koçan sayısı Jubilee çeşidinde gerçekleşmiştir. Bitkide koçan sayışma ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Geciken ekim tarihlerinde koçan sayısı daha fazla olmuştur. Bitkide koçan sayısı yönünden sıra arası mesafeleri denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Sıra arası mesafesi artmasıyla birlikte bitkide koçan sayısıda artmıştır. Bitkide koçan sayısı ile; koçan uzunluğu, koçan sırasında181 tane sayısı, kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında önemli ve olumlu, koçan kalınlığı, koçanda sıra sayısı, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemli ilişkiler görülmüştür. Koçan uzunluğu yönünden denemenin her iki yılında da çeşitler ve sıra arası mesafeleri önemli farklılıklar oluşturmuştur. Koçan uzunluğu en az Rewerd ve en fazla Jubilee çeşidinde gerçekleşmiştir. En fazla koçan uzunluğu 70 sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. Koçan uzunluğuna ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Ekim tarihi geciktikçe koçan uzunluğu artmıştır. Koçan uzunluğu ile; koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında önemli ve olumlu ilişki görülmüştür. Koçan kalınlığı yönünden çeşitler ve sıra arası mesafeleri arasındaki farklar denemenin ikinci yılda önemli olmuştur. Koçan kalınlığı en az Jubilee ve en fazla Merit çeşidinde gerçekleşmiştir. En fazla koçan kalınlığı 70 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. Koçan kalınlığı ile; koçanda sıra sayısı, koçan sırasında tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan verimi arasında önemli ve olumlu ilişkiler belirlenmiştir. Koçanda tane sayısı yönünden çeşitler denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar oluşturmuştur. Koçanda tane sayısı en fazla Merit ve en az Reward çeşidinde olmuştur. Koçanda tane sayısında sıra arası mesafelerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. En fazla koçanda tane sayısı 70 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. Koçanda tane sayısı ile; tek koçan ağırlığı ve kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında önemli ve olumlu, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemli ilişkiler bulunmuştur. Tek koçan ağırlığı yönünden çeşitler denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar göstermiştir. Koçan ağırlığı en fazla Merit çeşidinde ve en az Reward çeşidinde gerçekleşmiştir. Tek koçan ağırlığına sıra arası mesafelerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. En fazla koçan ağırlığı 70 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. Tek koçan ağırlığı ile; kavuzsuz taze koçan verimi arasında önemli ve olumlu, koçan ucu boşluğu arasında olumsuz ve önemli ilişki olduğu görülmüştür.182 Koçan ucu boşluğu yönünden çeşitler, denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar oluşturmuştur. En fazla koçan ucu boşluğu Reward çeşidinde gerçekleşmiştir. Koçan ucu boşluğuna ekim tarihlerinin etkisi denemenin ikinci yılında önemli olmuştur. Ekim tarihleri geciktikçe koçan ucu boşluğu azalmıştır. Koçan ucu boşluğuna sıra arası mesafelerinin etkisi denemenin her iki yılında da önemsiz olmuştur. Koçan ucu boşluğu ile kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) arasında olumsuz ve önemli ilişki olduğu görülmüştür. Kavuzsuz taze koçan verimi (kg/da) yönünden, çeşitler ve sıra arası mesafeleri denemenin her iki yılında da önemli farklılıklar oluşturmuştur. Kavuzsuz taze koçan verimi en fazla Merit çeşidinde ve en az Reward çeşidinde gerçekleşmiştir. En fazla kavuzsuz taze koçan verimi 50 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. Kavuzsuz taze koçan veriminde(kg/da), ekim tarihlerinin etkisi denemenin her iki yılında da önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
183 SUMMARY This study was carried out at Kahramanmaraş conditions during two seasons 92- 93 to determine the effects of sowing dates (20 th. April, 10 th, May, 1 st. June and 20 th June), plant density (row space 50, 60 and 70 cm) on some plant vegetative characters yield components and yield of three varieties (Jubilee, Reward and Merit). The experiment was designed as split-split plots with four replication. The results showed that, there was significant relationships between the effect of treatments on plant characters, yield components and yields as shown in the following statements. We observed that the varieties and sowing dates were significant differences for number of days from planting to anthesis in two season studies, also the number of days from planting to anthesis were decreased with late of the sowing date, however the variety Reward was matured the earliest than Jubilee and Merit. In fact, the row spaces are significant in the first year study, while, it is non significant on the number of days from planting to anthesis. Whereas, it was seen that the earliest with 60 cm space and on the other hand the latest maturation with 70 cm row. It appears that there was a significant with positive correlation between the number of days from planting to anthesis and number of days from planting to silking of ear, plant height, first ear height, stem thickness, kernel number of row per ear, one ear weight, yield of fresh ear per/d. Also we observed that there was a significant and negative correlation between the number of days from planting to anthesis and number of ear per plant. We noticed that the varieties and sowing dates were significant differences for number of days from silking of ear in both year studies, also the number of days from planting to silking of ear were decreased with late sowing date, however the silking of variety Reward was matured the earliest than other varieties. In fact, the row spaces are significant in the first year study, while, it is non significant on the number of days from planting to silking of ear in the second year. Whereas, it was seen that the earliest with 60 cm space and on the other hand the latest maturation with 70 cm row. It appears that there184 was a significant with positive correlation between the number of days from planting to silking of ear and plant height, first ear height, stem thickness, kernel number of row per ear, number of kernel per ear, one ear weight, yield of fresh ear per/d. Our result showed that the varieties were significant differences for plant height in two seasons, however the variety Reward was found that the lowest plant height, while the highest plant height with Merit. We observed that the sowing dates were significant differences for plant height in the second year study, but non significant in the first year. Generally we noticed that plant height were increased with late of the sowing dates. It appears that there was a significant with positive correlation between the plant height and first ear height, stem thickness, number of ear per plant, ear length, ear thickness, kernel number of ear per row, number of kernel per ear, one ear weight, yield of fresh ear per/d. We observed that there was a significant and negative correlation between the plant height and amount of empty space on tip of ear as well. We observed that the varieties were significant differences for first ear height in two season studies, however the variety Reward was found the lowest first ear height and on the other hand the highest first ear height with Merit. In fact the sowing dates are significant in the second of season study. Generally we found that the first ear height was the heighest at early sowing dates. It seems that there was a significant with positive correlation between the first ear height and stem and ear thickness, kernel number of ear row, number of kernel per ear, one ear weight and yield of fresh ear per/d. We observed that there was a significant and negative correlation between the first ear height and amount of empty space on tip of ear. In our study we observed that the varieties were significant differences for stem thickness, in both year studies, however the variety Jubilee was found the more and on the other the Merit variety was thicker than Reward. In fact, sowing dates are non significant in the first year, although it is significant on stem thickness in the second year study, also stem thickness were increased with late sowing dates. It appears that there was a significant with positive correlation between the stem thickness and number of ear per plant, ear length, kernel number of row per ear, number of kernel per ear, one ear weight,185 yield of fresh ear per/d and that it was a significant with negative correlation between the stem thickness and number of rows per ear amount of empty space on tip of ear. We found that the varieties were significant differences for number of ear per plant in two year studies, however the variety Jubilee was fount the heighest than Merit and Jubilee. In fact, the sowing dates and row spaces are significant on number of ear per plant in the second season, also the number of ear per plant were increased with late sowing date. Whereas, it was seen that number of ear per plant were increased as row spaces increase. It appears, that there was a significant with positive correlation between number of ear per plant and ear length, kernel number of row per ear, yield of fresh ear per/d. However it was a significant and negative correlation between the number of ear per plant and ear thickness, number of row per ear as well as amount of empty space on tip of ear. In our result we observed that the varieties and row spaces were significant differences for ear length in two season studies, however the variety Reward was showed the shortest ear length and on the other hand the longest ear length with Jubilee. Whereas, the row space 70 cm was seen the longest on the ear length than two row spaces. In fact, sowing dates are significant for ear length in the second year study, also the ear length were increased with late of the sowing date. It appears that there was a significant with positive correlation between the ear length and kernel number of row per ear, number of kernel per ear, one ear weight, yield of fresh ear per/d. Our result showed that the varieties and row spaces were significant on the ear thickness in second year study. However, the variety Jubilee was found the thinnest ear and on the other hand the thickest ear with Merit. Whereas, the row space in 70 cm was seen the thickest ear than two row spaces. It appears, that there was a significant with positive correlation between the ear thickness and number of rows per ear, kernel number of row per ear, number of kernel per ear, one ear weight and yield of fresh ear per/d. We observed that the varieties were significant differences for number of kernel per ear in two years, also the variety Merit was seen the heightest than Jubilee and Reward. In fact, the row spaces are significant on the number of kernel per ear only in the second year of studies, however it was seen that the greatest number of kernel per ear with 70 cm row186 space. It is found that there was a significant with positive correlation between the number of kernel per ear and one ear weight, yield of fresh ear per/d and that there was a significant with negative correlation between the number of kernel per ear and amount of empty space on tip of ear. In generally, we noted that the varieties were significant differences for one ear weight in two season studies, however the variety Merit was showed the greatest than Jubilee and Reward. In fact, the row spaces are significant on the one ear weight in the second year treatment, whereas it was seen that the greatest in one ear weight with 70 cm space. It seem that there was a significant with positive correlation between one ear weight and yield of fresh ear per/d. Also we observed that there was a significant and negative correlation between one ear weight and amount of empty space on tip of ear. The results also showed that the varieties were significant differences for amount of empty space on tip of ear in two years, however the variety Reward was showed the greatest for amount of empty space on tip of ear than two varieties. In fact, the sowing dates are significant on the for amount of empty space on tip of ear in the second year of study, however the amount of empty space on tip of ear were decreased with late of the sowing date. It appears that there was a significant with positive correlation between the amount of empty space on tip of ear yield of fresh ear per/d. Finally, we observed that the varieties and row spaces were significant differences for yield of fresh ear per/d in two season studies. Also the variety Merit was counted the greatest yield of fresh ear per/d than Jubilee and Reward. However, the row sepace 50 cm was showed the greatest yield of fresh ear per/d than two row sepaces.