Türkiye geneline dağıtılacak olan araçların dağıtım maliyetlerinin optimizasyonu: Ulaştırma modeli uygulaması
Optimizing distributive costs of vehicles that will be distributed in Turkey: Transport model application
  1. Tez No: 388946
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İktisat ile ilgili tanımlama yapılırken genelde“ihtiyaçların sonsuz, kaynakların ise sonlu”olduğundan söz edilir. Bu nedenle verimlilik hayatın her noktasında fazlaca riayet edilmesi gereken düsturlardan olmuştur. Bazen üretim enstrümanlarında ya da diğer tüm değişkenlerde herhangi bir değişiklik yapmadan sadece verimlilikle ilgili çalışma yapılarak aynı kaynakla daha fazla ihtiyaç karşılanabilir. Aynı ihtiyacı daha az kaynakla gidermek te bahsedilen duruma farklı açıdan bir örnektir. Bu bağlamda bir örnek teşkil edebilecek Tez çalışmamızda, çalışmaya konu olan ihtiyaç yine karşılanmış ama hem sorumluluk konusunda eşit dağıtım yapılarak adalet sağlanmış hem de aynı iş daha az kaynakla tamamlanmıştır. Çalışmamızın ikinci kısmında Doğrusal Programlama üçüncü kısmında ise Ulaştırma Modeli hakkında geniş malumat verildikten sonra üçüncü kısımda anlatılan yöntem probleme uygulanmıştır. Problemin çözümü aşamasında optimal çözüme ulaşmak için WINQSB paket programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre aynı iş için harcanan kaynak miktarında %12'lik bir iyileşme ile beraber işlerin daha organize ve hızlı şekilde yürümesini sağlayacak bir dağıtım tesis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Definitions of related to economics generally called 'needs is endless but resources are limited'. For this reason productivity is observed principle of every point of life. Sometimes production equipments or in another variables without changes , only performing work related efficiency to met need more with the same resources. Eliminate the same need with fewer resources is also example of situation from different perspective. In this regard this study could an example to need which is the subject of study again fulfilment but it is about topic of resposibility ensured equal distribution of justice as well as same work completed with fewer resources. After giving extensive information about the second part of our study linear programming so and the third part of study is transport model the problem that described at third part is applied to problem. The solution of the problem is; to achieve the optimal solution WINQSB software package programme was used. According to results in the amount of resources spent fort he some work is improvement %12 and establish of distribution to provide a more organized and fast.