Afet lojistiğinde stok kontrolüne yönelik veri analizi
Data analysis for inventory control in disaster logistics
- Tez No: 388947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Afet kavramının çeşitli tanımları olmakla beraber en genel ve kabul göreni Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği tanımdır. Bu tanıma göre;“insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan, normal yaşamı durdurarak veya kesintiye uğratarak toplumları etkileyen ve yerel imkanlar ile baş edilemeyen her türlü doğal, teknolojik veya insan kaynaklı tüm olaylara”afet denilmektedir. Herhangi bir afet durumunda afetzedelere ve etkilenen kişilere organizeli ve planlı bir şekilde yardım sağlanması, planlı bir afet yönetimi ile mümkündür. Afet yönetiminde etkin bir hazırlık evresi sonucu yardımların zamanında ve yeterli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında ise planlı ve etkin bir lojistik devreye girmektedir. Afet lojistiği altı doğru çerçevesinde gerçekleşmektedir. Doğru miktarda yardımın doğru ihtiyaç sahiplerine, doğru yerde, doğru zamanda, doğru yöntemler kullanılarak, doğru yardımların ulaştırılması bu altı doğru ilkesini oluşturmaktadır. Doğru miktarda yardımın diğer ilkeler çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ise planlı bir şekilde yapılacak stok kontrolünü gerektirmektedir. Yardım malzemelerinin en doğru ve verimli bir şekilde stok kontrolünün yapılması, en uygun yöntemin seçilmesi ve geçmiş yıllarda meydana gelen talep miktarları dikkate alınarak yapılan bilimsel analizler sonucunda mümkün olacaktır. Sonuç olarak, afet lojistiğinde en önemli konulardan birisi olan yardım malzemelerinin stok kontrolünün yapılmasıyla, meydana gelen afetlerden doğabilecek zararların azaltılması veya yok edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although in a variety of definitions of the concept disaster, the most common and accepted is the definition adopted by the United Nations. According to this definition;“Causing physical, economic and social losses for humans, stopping all kinds of normal life or by interruptions affects the national society and cannot be dealt with by local facilities, all kind of natural, technological or man-made events”are called disaster. In any case of disaster, providing organized and planned aid for victims and the affected peoples is possible with a planned disaster management. As for transmitting the aids to the in needs timely and adequately, a result of the preparation phase of an effective disaster management, planned and effective logistics enters the circuit. Disaster logistics take place in six correct frame. The right amount of aid to the right people who in need at the right place, at the right moment, by using right methods, conveying the right aids era constitue that six correct principles. As for conveying adequete amount of aids to in needs as port of other principles are needed to inventory control should be done planned manner. Making inventory controls at best and effectively, choosing of the most accurate method and as a result of the scientific analysis that made by taking into considuration of demand occured in the past year's will be possible. As a result, as one of the most important part in the disaster logistics the reduce of or eliminate of losses of arising from future disasters would be possible by making of inventory control of aid staffs.