Yurttaşlık ve milliyetçilik bağlamlarında Avrupa Birliği'nin ortak kimlik arayışı
European Union's quest for a common identity within the contexts of citizenshi̇p and nationalism
  1. Tez No: 388985
  2. Yazar: GİRAY GERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kendine özgü ulusüstü bir siyasi yapı olan Avrupa Birliği (AB), adına kararlar aldığı bir“Avrupa halkı”olmadığı gerekçesiyle eleştirilmektedir. Maastricht Anlaşması ile oluşturulan AB yurttaşlığı Birlik'in demokratik meşruiyetini dayandıracağı ortak Avrupalı kimliğini şekillendirme yolunda önemli bir adımdır. Bununla birlikte, bu yapı içerisinde yurttaşlığın ulus-devletlerde rastladığımız geleneksel yurttaşlık yaklaşımlarıyla kurulamayacağı açıktır. Yurttaşlık, son iki yüzyılda ulusa bağımlı bir görünüm arz eder. Bu durum, söz konusu ortak kimliğin kaderini şekillendirecek etkenler arasında onun hala en güçlü aidiyetler olan ulusal kimliklerle ilişkisi öne çıkarır. Buradan hareketle, bu çalışmada AB'nin ortak kimlik arayışı, yurttaşlık ve milliyetçilik bağlamlarında ele alınacaktır. Bu doğrultuda, özellikle Jürgen Habermas'ın anayasal yurttaşlık konusundaki düşüncelerinden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) which is a sui generis political entity has been criticized on the ground that there isn't a“people of Europe”on behalf of whom it takes decisions. EU citizenship which was constituted by the Maastricht Treaty is a significant step towards shaping the common European identity that can be the base of the Union's democratic legitimacy. However, it is clear that the citizenship of this entity cannot be established with the conventional approaches we encounter in the frames of nation-states. Citizenship has been considered dependent on nation for the last two centuries. In this situation, its relation with national identities which are still the strongest social belongings stands out among the factors to determine the fate of the common identity mentioned. Moving from this point, the EU's quest for the common identity will be discussed within the contexts of citizenship and nationalism in this thesis. While trying to make it, especially Jürgen Habermas' ideas on the constitutional citizenship will be focussed on and benefited from.