Türk halk inançlarında şehitlik üzerine halk bilimsel bir inceleme: Edirnekapı örneği
A folkloristic review on martyrdom in Turkish folk beliefs: On the example of Edirnekapı
- Tez No: 388984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bu çalışmada, şehitlik kavramının Türk halk inançları ve halk anlatılarında nasıl bir yer edindiği üzerinde durulmuştur. Çok geniş bir kavram olan şehitlik, Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilen 1980 sonrası terör şehitleri kapsamında ele alınmıştır. Şehit aileleriyle gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda elde edilen halk anlatıları, memorat ve efsane başlığı altında ele alınmış ve metinlerin incelemesi yapılmıştır. Türklerin İslamiyet öncesinde vatana atfettikleri değer ile İslamiyet'in kabulünden sonra Türk kültüründe varlığı görülen şehitlik kavramına yüklenen anlam arasındaki benzer noktalar belirtilmiştir. Şehitlik etrafında teşekkül eden anlatılar, yazılı ve elektronik kültür ortamındaki örnekleriyle de gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's focused on the place of martyrdom in Turkish folk beliefs and folk narratives. Martyrdom, which is a very broad concept, has been discussed within the context of martrys of post -1980 terror buried in Edirnekapı Martyr's Cemetery. The folk narratives which were obtained as results of interviews with families of martyrs have been come under the heading of memorates and myths and texts have been reviewed. The values attributed to the homeland of the Turks before Islam after the adoption of Islam in Turkish culture with the presence of common meaning attributed to the concept of martyrdom is stated similar points. The narratives which were formed around martyrdom have been also revealed with the samples in written and electronic culture environments.