Toprak penetrasyon direncinin toprak koşulları ile değişiminin belirlenmesi ve matematiksel modellerinin geliştirilmesi
Determining the relationship between soil penetration resistance and soil conditions and developing mathematical models
- Tez No: 38902
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, toprak sertliğini (sıkışıklığı) belirleme ve Tarım Makinaları İşletmeciliği ile ilgili bazı hesaplamalarda kullanılan“Penetrasyon Direnci”(koni indeksi)'nin farklı toprak koşullan ile değişimi, standartlaştırılmış iki konik uç kullanımına uygun, hafizalı (Bush marka) konik toprak penetrometresi kullanılarak araştırılmıştır. Farklı toprak koşulları olarak, iki toprak tekstürü (killi ve killi-tınlı), iki toprak durumu (işlenmiş, işlenmemiş) ve üç toprak profil derinliği (5, 15, 25 cm) seçilmiştir. Çalışma, tesadüf bloklarında 4 faktörlü bölünmüş parseller deneme desenine göre değerlendirilmiş, penetrasyon direnci ile söz konusu faktörler arasındaki ilişkiler varyans analizi ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, penetrasyon direnci üzerinde; bünye farklılığının, istatistiksel olarak etkili olmadığı saptanmıştır. Toprak durumunun ve nem içeriğinin penetrasyon direnci üzerinde, istatistiksel olarak önemli etkide bulunduğu ve işlenmiş toprakta penetrasyon direnci değerlerinin daha küçük olduğu belirlenmiştir. Toprak profil derinliği artışının hacimsel kütle ve nem içeriği değişimine de bağlı olarak penetrasyon direncini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this research, the penetration resistance (cone index) that describes the compaction of soil and is used in some calculations concerned with agricultural machinery management data was measured with some soil penetrometers attached by the different standard cones on the various soil conditions. Two soil textures (clay and clay-loam), two soil states (tilled and untilled) and three soil profile depths (5, 15, 25 cm) were considered as different soil conditions. Relationship between penetration resistance and the factors mentioned above was obtained from analysis of variance and regression. It was concluded that difference of soil texture was independent of soil penetration resistance statistically. Soil state had a great influence on soil penetration resistance in different significant level owing to differences of bulk density on soil. It was obtained that penetration resistance of tilled soil was slightly different from than that of untilled soil. Also, increasing in soil profile depth has increased the penetration resistance depending upon changes in bulk density and water content. However, the penetration resistance that was obtained by using standard small cone had higher values than that of big cone.