Çukurova yöresinde Akdenize deşarj olan yer üstü sularında pestisit ve toksik metallerin araştırılması
- Tez No: 38901
- Danışmanlar: PROF.DR. GAYE ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz Çukurova yöresinde yer üstü sularında pestisit, toksik metaller ve bu yöredeki topraklarda pestisit kalıntıları araştırıldı. Su örnekleri Nehir ve drenaj kanallarından, toprak örnekleri de bu kanallara yakın arazilerden alındı. Su ve toprak örnekleri özütlendi, temizlendi ve deriştirildi. Özütlenen çözeltilerdeki olası pestisitler gaz kromatografisinde analiz edildi. Su örnekleri deriştirildikten sonra atomik absorpsiyon spektrometresiyle toksik metaller analiz edildi. Gaz kromatografisinde toprak ve su örneklerinden hazırlanan çözeltilerde dicofol, chlorpyrifos, bromopropylat, tetradifon, vinclozolin, bromacil, HCB ve trifluralin pestisitleri saptandı. Atomik absorpsiyon spektrometresiyle araştırılan toksik metallerin tümü belirlenmiştir. Toprakta bulunan pestisitlerin miktarının suya göre yüksek olduğu, suda bulunan pestisitlerin miktarının ise Türk Çevre Mevzuatı ve“Federal Water Quality Administration”sınırlarının altında olduğu belirlenmiştir. Suda analizi yapılan toksik metallerin (Co ve Cd hariç) miktarlarının Türk Çevre Mevzuatı maksimum sınırları altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Intensive agricultural and industrial activities in the Çukurova basin create environmental problems in this region of Turkey. The water samples to be analyzed for pesticide and the heavy-metal loads were taken off the major rivers and drainage canals discharging into the Mediterranean Sea in the north-east coastal zone and the soil samples were taken from agricultural lands nearby these these major rivers and drainage canals. The pesticide analysis involves solvent extraction, clean-up via elution through florisil column, concentration and then analysis via gas chromatograph equipped with Flame Thermionic and Electron Capture detectors. Heavy metals are detected directly by Atomic Absorpsion Spectrometer. Organochlorine pesticides were only detected in water samples during summer period. No pesticides were detected in the rest of the year. Abnormal price increases in pesticide market in the last two years resulted a dramatic decrease in their utilization. In general, the detected concentrations were below the Federal Water Quality Administration and Turkish maximum concentration limits for surface waters. All ten metals which were monitored were detected in rivers and canals waters. The most frequently found five metals with high concentrations were zinc, iron, cobalt, cadmium and cupper in the order of decreasing concentrations. In general, the detected concentrations were below the Federal Water Quality Administration and Turkish maximum concentration limits for surface waters.