Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılmasının siyasi nedenleri ve sonuçları
Poli̇ti̇cal causes and consequences of parti̇ci̇pati̇on of Turkey i̇n the Korean War
- Tez No: 389025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra Kore, 38. paralelle ikiye ayrılmıştı. 38. Paralelin kuzeyini Sovyet Rusya, güneyini ise ABD işgal etmişti. Kore'nin ikiye bölünmesiyle Kore sorunu da ortaya çıkmıştı. SSCB'nin yayılmacı tavrı, ABD ve Avrupa ülkelerini ekonomik, siyasi ve askeri açıdan işbirliğine götürdü. Ekonomik örgütler kuruldu ve savunma amaçlı anlaşmalar yapıldı. Bunların içerisinde en önemli olan ise savunma amaçlı olarak kurulan Kuzey Atlantik İttifakı idi. SSCB tehdidine karşı güvenlik arayışlarına giren Türkiye, yüzünü batıya dönerek Batılı kurumların içerisinde yer almaya çalışmıştır. Güvenlik endişelerini gidermek için NATO'ya girmek istediyse de, çeşitli nedenlerle kabul edilmemişti. İşte bu dönemde Komünist yayılmacılık, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırması ile kendini gösterdi. Bu kez hür dünya, ABD önderliğinde Birleşmiş Milletler'in verdiği yetki ile komünist yayılmacılığa karşı dur demek üzere harekete geçmiştir. Türkiye, Birleşmiş Milletler'in yanında yer alarak ve Kore'ye asker gönderme kararı vererek, NATO'ya girebilmek için komünizme karşı verilen bu savası bir fırsat olarak görmüştür. Kuzey Kore'nin 25 Haziran 1950'de Güney Kore'ye saldırmasıyla Kore Savaşı başlamış oldu. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler, barışı korumak üzere bir karar aldı. Birleşmiş Milletler barışı yeniden sağlamak için üye devletlerden Güney Kore'ye yardım etmesini istedi. Türkiye bu karara uyarak, Kore'ye 5000 kişilik kara kuvveti gönderdi. Muhalefet partileri, Demokrat Parti Hükümeti'nin asker gönderme kararını eleştirdi. Demokrat Parti Hükümeti, Kore Savaşı'ndan yararlanabileceğini düşünerek Kore'ye asker gönderdi. Türkiye, Kore Savaşı'na asker göndererek demokratik ülkelerin yanında yer aldığını gösterdi ve bu girişimiyle dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. Bunun bir sonucu olarak da Türkiye'nin Kore'deki başarısı Türkiye'nin NATO'ya üye olmasında etkili oldu.
Özet (Çeviri)
After the Second World War , Korea separated by 38.parallel. The North of this parallel was occupied by Soviet Russia and the South of it was occupied by U.S.A.With separation of Korea , the Korea problem was occured. The expansionist attitude of USSR , took the US and the Europian countries , economic , political and military co – operation. Economic organizations were established and agreements were made for defense purposes. North Atlantic Treaty Organization was the most important one of them for these defense purposes. Against the treat of USSR , Turkey entered to seek the security and turned its face to the west and tried to work taking part in the Western institutions. To resolve security concerns , wanted to enter NATO but not accepted for various reasons. Here's Communist expansionism during this period, showed itself with North Korea's attack on South Korea. This time the free world, with the authority of the US-led United Nations took action to put a stop against communist expansionism.Turkey , with taking sides the United Nations' and with making decisions to send soldiers to Korea, saw the war of against the communism an oppurtinty for entering NATO. With North Korea's attack on South Korea , the Korean War began June 25, 1950. On top of that the United Nations passed a resolution to keep the peace. To re-establish peace in the United Nations asked member states to help South Korea. Following this decision, Turkey, Korea, 5000 sent an army force. . Opposition parties criticized the decision to send troops to the Government of the Democratic Party. The Government of the Democratic Party,with t hinking can take advantage of the Korean War, sent troops to Korea.Turkey , with sending army to the Korean War , showed that it located next to the democratic countries and with this this initiative has attracted the attention of world public opinion. As a result of this , the success of Turkey at Korea , had an influence to be a member of NATO.