Memlûkların idaresi altında Hilafet kurumu
Institution of the Caliphate under the administration of the Mamluks
- Tez No: 389026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH MESUT AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu çalışmamızda konu olarak Abbasilerin yıkılmasından sonra Memlûklar tarafından Mısır'da yeniden kurulan İslam Halifeliğini yani Memlûklarda Hilafet kurumunu seçtik. Çalışmamızda Mısır'a taşındıktan sonra İslam halifelerinin otoritesinde yaşanan değişim incelenmiştir. Çalışmamızın içeriği hilafet kurumunun ortaya çıkışı, Dört Halife Dönemi, Emeviler, Abbasiler ve Memlûklar döneminde halifelerin durumu etrafında şekillenmiştir. Birinci bölümde hilafet kurumunun Hz. Peygamberin vefatından sonra ortaya çıkış süreci anlatılmış, Dört Halife Dönemi, Emeviler ve Abbasiler döneminde hilafetin genel durumu üzerinde durulmuştur. Halife otoritesinde ve Hilafet kurumunda meydana gelen değişimlerin anlatılmasına gayret edilmiştir. İkinci ve asıl bölümde ise Memlûk devletinin kuruluşu ve İslam halifeliğinin Mısır'a taşınması konularına yer verilmiştir. Mısır'da halifelik makamına geçen Abbasi halifeleri sırasıyla işlenmiş ve halifelerin Memlûk devletindeki durumu üzerinde durulmuştur. Ayrıca halifelerin görev süreleri boyunca Memlûk Sultanlarıyla olan ilişkileri ele alınmaya çalışılmıştır. Böylece Memlûk Sultanlarının halifelere olan bakış açıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study that we have prepared, we have chosen the following topic: The Islamic Caliphate re-establisjed by the Mamluks in Egypty or the Mamluks succession after the collapse of the Abbasid. It is investigated the changing the authority of the Muslim Caliphs after moving Egypt. The content of this study composes around the caliphs in Mamluks and Abbasid period, Omayyads, four caliphs period and the coming out of the association of Caliphate. It is emphassised that the general condition of the caliphates in Omayyads, Abbasid period and four Caliphate period, in the first chapter. It is also mentioned about the coming out of the endeavoured to tell the changing accoured in Caliphate association and caliphs authority. In the second and the main chapter of this study, ıt is given place to the foundation of Mamluks and movin of Muslim Caliphate to the Egypt. It is taught about the Abbasid Caliphs reigned to caliphate association in Egypt respectively. It is also endeavoured to tell again the relationshipps among the Sultans of Mamluks durin their duty. Thus,it is investigated that the viewpoint of the Sultans of Mamluks to the Caliphs.