235 No'lu Seydişehir Şer'iyye Sicili'nin transkripsyonu ve değerlendirilmesi: H. 1308 - 1309 / M. 1890 - 1892
Evaluation and transcription of the Register of Sharia Court No. 235 Seydişehir
  1. Tez No: 389024
  2. Yazar: FARUK SALTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Osmanlı fikir ve pratiğinin uzun süre ayakta kalmasını ve devletin 600 yıl yaşamasını sağlayan temel etken ?Adalet mülkün temelidir? düsturudur. Osmanlı Devleti, klasik döneminden dağılma dönemine kadar adalet kurumuna ayrı bir önem vermiştir. Devletin her yerinde kurulan mahkemeler adaleti tesis ederken, tutulan mahkeme kayıtları araştırmacılara önemli ufuklar açmıştır. Tarihçinin şer'i sicil kayıtlarından edindiği ham bilgiler, ülkenin sosyal ve ekonomik hayatı kadar yerelin tarihi hakkında da bilgi vermektedir. Konya ilimizin Seydişehir ilçesinde de, kadılar tarafından 12 adet defter tutulmuştur. Araştırma konumuz Seydişehir Şer'iyye Sicillerinden 235 no'lu şer'i sicil kayıtlarıdır. 235 numaralı Seydişehir şer'i sicil defterinde 67 adet kaydedilen konu bulunmaktadır. Sicil kayıtları Tanzimat sonrası küçük bir Osmanlı kazası olan Seydişehir insanının 1890-1892 yılları arsında yaşadığı olayları geleceğe taşımaktadır. Seydişehir sicilleri ile ilgili araştırmamızda, kadınların hukuksal mücadeleleri, azınlıklarla olan münasebetler, dönemin ekonomik koşulları, aile kurumu, miras işleri vekillikler hakkında önemli bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main factor which enabled the Ottoman idea and practice to exist for a long time and the state to live for 600 years is the principle ?Justice is the foundation of the state?. The Ottoman Empire gave a particular importance to the justice from its classical period to the disintegration period. While the courts which were founded everywhere of the state ensured the justice, the court records have opened significant horizons for the researchers. The raw information historians acquired from the judicial register records(register records related to Shari'a) also gives information about the history of the local as well as the social and economic life of the country. In Seydişehir district of our Konya city 12 registers were kept. Our research subject is the judicial register records with the number of 235 from Seydişehir Judicial Registers. Seydişehir judicial register records with the number of 235 consist of 67 notifications and arguments. The register records carry the events which people of Seydişehir, a small Ottoman district after the Reforms, experienced between 1890 and 1892 to the future. In our research about Seydişehir registers, important information about the legal struggles of women, relationship with the minorities, economic conditions of the period, family institution, inheritance affairs and proxies has been acquired.