244 Numaralı Mardin Şer'iyye Sicili (Hicri 177 - 80 / Miladi 1860 - 63) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The numbered 244 Mardin Şeriyye Sicili (H. 177 - 80/ M. 1860 - 63) evaluation and transcription
- Tez No: 389027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Şer'iyye sicilleri bölgesel ve şehir tarihi araştırmalarında son derece önemli yer tutmaktadır. Tez konumuz olan 244 Numaralı Mardin Şer'iyye Sicili de Mardin'in bölgesel, şehir, kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını ayrıntılı bir şekilde bizlere ulaştıran çok önemli bir kaynaktır. Mardin şehri sosyo-kültürel açıdan kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu özeliğiyle Osmanlı Devleti'nin toplumsal yapısının genel özelliklerini yansıtmaktadır. Mardin kırsalında Müslüman nüfusun yoğunluğu fazladır. Şehir merkezinde ise Gayri-müslim nüfusun yoğunluğunun daha fazla olduğu görülmektedir. Genel olarak Müslümanlar daha çok ziraat, tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlerle uğraşırlarken, Gayrimüslimler ise daha çok sanat ve ticaret gibi şehirlerde faaliyet gösteren mesleklerle ilgilenmişlerdir. Bu çalışmayla 1860-63 yılarında Mardin şehrinin mahallelerini, kazalarını ve köylerini, sosyal yapısını, ekonomik faaliyet alanlarını, bu dönemde yaygın olarak kullanılan kişi adlarını, şehir, kaza ve köylerde yaşayan dini grupları ve bunlar arasındaki sosyal ilişkileri yansıtmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Shar'ia records occupy an exceptionally important place in historical investigations of regional and town history. Also, 244 numbered Mardin Shar'ia Record, the subject of our thesis, is a very crucial source conveying us the regional, provincial, cultural, social and economic structure of the town today in a detailed way. Mardin has a cosmopolitan structure in term of socio-cultural aspects. With this peculiarity, it reflects the general characteristics of social structure of Ottoman State. The Muslim population density in rural area of Mardin is high. However, it is observed that the non-Muslim population density is higher than that of rural area. In general, Muslims have mostly dealt with economic activities such as agriculture, horticulture and animal breeding, while non-Muslims have mainly dealt with the activities that are active in the city centres; for example art and trade. In this study, it is tried to reflect the districts of the town centre, its provincial towns and its villages, its social structure, its economic activities and also names of people widely used during the period; and the religious groups living in city, town and villages and the relations between them.