Yerleşik çevrede grafik tasarımın gelişimi ve uygulama alanları
Evolution of graphic design in built environment and fields of practice
- Tez No: 389036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yerleşik düzene geçilmesinden bu yana insanoğlu, ardından gelenlere iz bırakmak için çevreyi ve mekânı kullanmıştır. Yerleşik çevre, mimarlık ve grafik tasarımın diyalog kurmasına ortam sağlayan ve insanların mesajlarını ilettikleri en geniş mecradır. Çoklu disiplinlerinin birlikteliğinden doğan ve çevresel grafik tasarım olarak tanımlanan bu iletişim biçimi, mağara duvarlarından antik yapılara, coğrafi yüzeylerden modern binalara kadar her dönem kabuk değiştirmiştir. Günümüzde de tıpkı ilk insanlarının yaptıkları gibi, mesajlar aynı yolla iletilmeye devam etmektedir. Yerleşik Çevrede Grafik Tasarımın Gelişimi ve Uygulama Alanları adlı tez çalışması, çevresel grafik tasarım dalının derinliklerine inerek başlangıcından günümüze geçirdiği süreci incelemektedir. Tezin giriş bölümünde problem ve amaç tanımlanırken, ilk bölümünde grafik tasarımın yerleşik çevre ve mekândaki konumlarına değinilmiş, ikinci ve üçüncü bölümde çevresel grafik tasarımın başlangıcından bu yana değişimi ve gelişimi kronolojik bir sırayla verilmiştir. Dördüncü bölümde günümüzde uygulama alanları kategorilere bölünerek incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmada elde edilen bulgular ve veriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the transition to permanent settlement, the humankind has used environment and space to leave a trace the successors. Built environment is the widest medium by which the graphic design and architecture can establish a dialogue and transmit their message to people. This multidisciplinary combination form of communication, which is identified as environmental graphic design has changed dramatically from cave walls, ancient buildings, and the geographical surfaces to modern architecture. Today, messages have continued to be conveyed in the same way just as the primitive man did. Evolution of Graphic Design in Built Environment and Fields of Practice analyses the process since the beginning of the environmental graphic design profession in-depth. Problems and aims are defined in the introduction part. Status of graphic design in environment and place is mentioned in the first section. In the second and third sections, change and progress of graphic design are given in chronological order. In the forth section, contemporary practices are examined in categories. Finally, in the epilogue, discoveries and the data, which are obtained in the survey are given.