Toprak işleme tekniklerinin toprağın hidrolik özellikleri üzerine olan etkisinin infiltrasyon testleri ile belirlenmesi
Effect of tillage systems on soil hydraulic properties through ponded infiltration tests
  1. Tez No: 38904
  2. Yazar: FATİH TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV öz Bu çalışma, doygun hidrolik iletkenliğin (Kg) uygulanan toprak işleme tekniklerine göre değişimini tek silindirli infiltrometreler ile belirlemek için yürütülmüştür. Arazi çalışmaları İtalya'nın Policoro ilçesinde 1994-1995 döneminde gerçekleştirilmiştir. Deneme alam 50 cm derinliğindeki çizelin (CH), 40 cm (PT40) ve 20 cm derinliğindeki pulluğun (PT20) uygulandığı 3 eşit parçaya bölünmüştür. Kg 6 ayrı tarihte 6 yinelemeli olarak 3 ayrı konuda tek silindirli infiltrometreler kullanılarak belirlenmiştir. Arazi toprağı tipik bir vertisoldur ve kumlu killi tin olarak sınıflandırılır. Hem PT20 ve hem de CH konularında, toprak işlemeden sonraki Kg toprak işlemeden öncekine göre geçici olarak sırasıyla 4 ve 9 kere daha büyük bir değere ulaşmıştır. Bununla birlikte, mevsim sonunda toprak işlemeden önceki değere göre her iki konu içinde önemli bir farklılık bulunamamıştır. PT40 konusundaki Kg, bütün ölçümler arasında Mayıs ayı hariç önemsiz bir farklılık göstererek yıl boyunca nispeten sabit kalmıştır. Toprak işlemeden sonraki en yüksek Kg artışı CH ve PT20 konularında gözlenmiştir. PT40 yıl sonunda en yüksek Kg ' ye sahipken CH en düşük Kg ' yi vermiştir. Buna ek olarak, Mayıs ayında bütün konulardaki Kg değerleri birbirlerinden farklı olmamakla beraber CH ve PT20 konularında 1.7 mm/h 'den büyük, PT4Û konusunda ise 3.43 mm/h olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, kullanılan toprak işleme tekniklerinin bu tip topraklar için Kg üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Toprak işleme Kg ' yi artırmada geçici transmisyon gözenekleri oluşturmasına rağmen bu gözenekler mevsim içinde yağmur damlası etkisi ve ıslanma-kuruma devirleri sonucunda çökmüştürler. Anahtar Kelimeler : Toprak İşleme, infiltrasyon, Doygun Hidrolik İletkenlik
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This work was conducted to determine the response of the field saturated hydraulic conductivity (Kfs) to applied tillage systems through ponded infiltration tests. The field trial took place during the 1994-1995 season in Policoro (MT), Italy. The field was divided into three equal parts in which SO cm chiseling (CH), 40 cm plow-till (PT40) and 20 cm plow-till (PT20) were applied. Ponded infiltration rates were measured to obtain the Kfs using single ring infiltrometers on six dates with six replications in three sites. The field soil is typically vertisol and is classified as sandy clay loam. In both PT20 and CH sites, Kfs after tillage increased temporarily to a value of about 4 and 9 times greater than that observed before tillage, respectively. However, late in the season, it tended to be not significantly different from the one before tillage for both. In the PT40 site, Kfs remained relatively constant during the year showing insignificant differences among the all measurements except May. The highest K& increase after tillage was observed both in the CH and in the PT20 site. At the end of the year, the PT40 had the greatest Kfs and the CH had the lowest. In addition to this, Kfs in all sites were not different from each other in May, they were greater than 1.7 mm h“1 in the CH and the PT20, and it was 3.43 mm h”1 in the PT40 site. As a result, it was found that the tillage techniques used do not have appreciable effect on the Kfs for this type of soil. Although tillage recreates transmission pores in increasing Kfs, such pores were temporary, and tillage-created cracks may have collapsed within the season as a result of raindrop impact and wetting-drying cycles. KEYWORDS : Tillage, Infiltration, Saturated Hydraulic Conductivity.