Nehir kıyısı kentlerde kıyı çevresinin oluşumu: Adana-Seyhan Nehri kıyısında bir düzenleme çalışması
The Formation of waterfront environment in river front cities: A Study of redevelopment projecton the Seyhan Riverof Adana
- Tez No: 38905
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
vı- ÖZ Seyhan Nehri kıyısının inceleme ve yeniden düzenleme çalışmaları kendi başına bir amaç oluşturmayı p, asıl hedef, tarihi dokuyu dikkate alarak nehir kıyısını kentsel yaşamın bir parçası haline getirmektir. Kıyı çevresi, yaşanan aktif bir bölge olup, kişilerin birbirleri ile karşılaşıp ya da buluştukları, kültürel etkinliklerin ve iş çevresinin bulunduğu bir bölge haline gelmelidir. Burada önemli olan bir diğer unsur da nehiri ayırıcı olarak değil, kentin her iki yakasını birleştiren bir öğe olarak planlayıp, kullanmaktır. Kentsel alan, kentsel yaşam ile entegre olmuş fonksiyonların kent nüfusunun değişen taleplerini karşılamak üzere tasarlanmış olması ile gelişme gösterir.
Özet (Çeviri)
-vn- ABSTRACT The redevelopment plans for the borders of the river Seyhan is not a goal in itself. The main goal is to live the waterfront in the urban life with the preservation of the historic character. The waterfront area must continue the functions of the city as a lively place to live, To meet people, attend cultural events and to work. Another essential point is the river must not be as a divider, but must be a link between the two sides of the city inorder to integrate the individual urban districts with the central river space. An urban area development bases on integrated functions that are designed to reply the changing demands of the urban population.