Savaş analizinde Clausewitz'in esas üçlemesi: Afganistan'da Taliban kalkışması örneği
Clausewitz's core trinity in war analysis: Taliban insurgency in Afghanistan
- Tez No: 389043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Çalışmanın temel amacı Clausewitz'in savaş teorisinin önemli bir birleşeni olan üçlemesinin bugünün savaşlarını anlamadaki açıklayıcı gücünün savaş çalışmalarında son dönemde yürütülen tartışmalar üzerinden ele alınmasıdır. Bu kapsamda,“Clausewitz'in 19'uncu yüzyıla kadar olan savaşlardan yola çıkarak ortaya koyduğu üçlemesi, bugünün savaşlarından olan kalkışma ve kalkışma ile mücadele operasyonlarını açıklayabilme gücüne sahip midir?”sorusunun cevabı çalışmada aranmıştır. Günümüz savaşlarından olan Afganistan Savaşı üzerinden Clausewitz'i ve üçlemesini yeniden ele alarak çalışmanın temel sorusuna cevap aranmıştır. Bu kapsamda, çalışmada öncelikle savaş çalışmalarının gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra Clausewitz ve savaş teorisi ele alınarak savaş çalışmalarında Clausewitz'in yeri gösterilmeye çalışılmıştır. Kalkışma ve kalkışma ile mücadele operasyonlarına ilişkin literatürdeki tartışmalara yer verilerek kalkışma ve kalkışma ile mücadele denildiğinde ne anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Buradan hareketle de Afganistan'da Taliban kalkışması ve ABD'nin kalkışma ile mücadele operasyonları ele alınarak üçleme üzerinden analizleri yapılmıştır. Üçlemeyi oluşturan parçaların her biri, savaşın nelerden oluştuğunu açıklamanın yanı sıra bir savaşı anlamaya çalışırken nelere bakılması ve hangi soruların sorulması gerektiği konusunda bir çerçeve oluşturduğu görülmüştür. Bu sayede Clausewitz'in üçlemesi bugünün savaşlarından olan kalkışma ve kalkışma ile mücadele operasyonlarını açıklayabilme gücüne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of this study is to review the descriptive power of Clausewitz's trinity which is one of the important components of his war theory on the basis of discussions carried on recently in the war studies. In this concept, answer to the question: 'Does the society, army and government trinity having been put forward by Clausewitz in the light of the wars continuing until 19th century, have the power to describe one of the today's wars; insurgency and counterinsurgency operations?' has been examined in this study. The basic question of the study has been tried to be answered by revising Clausewitz and his trinity on the basis of one of the today's wars: Afghanistan war. In this concept, first of all, development of war studies has been subjected in this study. Subsequently, Clausewitz's role on war studies has been tried to be shown by revising Clausewitz and his war theory. What needs to be understood when it comes to insurgency and counterinsurgency has been studied by subjecting the discussions in the literature about insurgency and counterinsurgency operations. On this basis, analyses have been made over trinity by examining the Taliban insurgency in Afghanistan and USA's counterinsurgency operations. Each of the pieces putting together the trinity has helped both describe what the war was made up of and what should be examined and which questions should be asked when understanding a war. By this means, it's been concluded that Clausewitz's trinity has the power to describe one of the today's wars; insurgency and counterinsurgency operations.