Finansal krizlerle mücadelede kamu harcama politikasının kullanılması: Türkiye örneği
Use of public expenditure policy in the fight against financial crisis: Turkey example
- Tez No: 389058
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşme ile birlikte, finans piyasaları bu sürecin etkisine girmiş ve uluslararası sermaye hareketleri, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin finans piyasalarının gelişmesini sağlamıştır. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra, özellikle spekülatif amaçlı sermaye hareketleri bu ülkelerde finansal krizlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu ülkelerde yaşanılan krizler ise diğer ülke ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve finansal kriz yaşamalarına neden olmuştur. Türkiye ekonomisi de bu yaşanan gelişmelerden doğrudan ve dolaylı yollardan etkilenerek krizler yaşamıştır. Türkiye'de yaşanılan bu finansal krizlerin bir kısmı spekülatif amaçlı sermaye hareketlerinin etkisiyle meydana gelmiş olmasına rağmen, bazı krizlerde Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarından kaynaklanmıştır. Dünya ekonomileri yaşanan bu krizler sonrası, para ve maliye politikalarına yönelik önlemler almışlardır. Aynı zamanda Türkiye ekonomisi de yaşanılan bu krizlere kaşı bir takım harcama önlemleri almıştır. Ülkemizde de yaşanılan krizler sonrasında ekonomik yapıyı düzeltmek için kamu harcama politikasına başvurulmuş ve ağırlıklı olarak daraltıcı harcama politikası kullanılmıştır. Çalışmamızda Türkiye'de 1980 sonrası yaşanılan krizler, krize neden olan etkenler ve krizlerle mücadelede uygulanan kamu harcama politikası üzerine bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, financial markets have been affected by the influence of this process and the international capital movements have lead to development of finance markets of the under-developed and developing countries. Along with these positive developments, especially the speculative capital movements have caused experiencing of financial crises in these countries. The crises experienced in these countries have affected the economies and lead to financial crises also in other countries. Turkish economy has experienced crises due to direct and indirect influence of these developments. Although some of these financial crises have occurred due to speculative capital movements in Turkey, some crises have resulted from the structural problems of Turkish economy. World economies have taken measures aiming at monetary and finance policies after these crises. At the same time, Turkey has taken a series of expenditure measures against these crises occurring in the Turkish economy. Public expenditure policy has been applied to correct the economic structure following the crises in our country and mainly, contractionary economic policy has been used. This study examines the crises experienced in Turkey after 1980, the factors leading to crises and the public expenditure policy that has been applied in the fight against the crises.