Gemi köprüüstü ergonomisinin önemi
The importance of ship bridge ergonomics
- Tez No: 389059
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Denizcilik, teknolojinin ilerlemesi ile her geçen gün daha da gelişmekte ve köprüüstü çalışma ortamı açısından daha da karmaşık hale gelmektedir. Köprüüstü kullanıcıları bu karmaşa içinde her geçen gün insan-makine uyumunu kurmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle ergonomik ilkeler göz önünde bulundurularak kullanıcı dostu köprüüstü tasarımları üretmek verimlilik açısından önemli bir katkı sağlayacaktır. Ergonomik köprüüstü tasarımları çalışanların ruh ve fiziksel sağlığını koruyarak, kalifiye insan kaynağı sıkıntısı yaşanan denizcilik mesleğinin, denizde çalışma koşullarını iyileştirerek daha fazla tercih edilmesine neden olacaktır. Buna ilave olarak denizcilikte yaşanan kazalarının temelinin büyük oranda insan hatasına dayanması nedeniyle köprüüstünde görev yapan gemiadamlarının verimliliğinin artması bu kaza risklerinin azalmasına, bu sayede çevre felaketlerinin ve ekonomik kayıpların yaşanmasına engel olacaktır. Köprüüstünde görevli gemiadamlarının tasarıms açısından yaşadıkları sıkıntıları tespit etmek ve bu sıkıntılara çözüm önerileri sunmak amacıyla bu çalışma belirli tecrübesi bulunan uzman Türk gemiadamlarının katılımlarıyla nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış derinlemesine yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak sonuçlandırılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yapmak suretiyle değerlendirilmiştir. Köprüüstü tasarımsal olumsuzluklarının, ergonomi bilimi dikkate alınarak ve yakın gelecekteki teknolojik gelişmeler gözetilerek giderilebileceği aşikardır.
Özet (Çeviri)
With the triggering effects of the appreciable advancements in technology, shipping in general has continuously improved. This noticeable improvement in shipping, however, has resulted in a profoundly sophisticated working environment on ship bridges. Users of ship bridges have ever encountered difficulties in setting on effective harmony between man and machine. Such difficulties have made it imperative that ergonomic principles be taken into consideration in creating user friendly bridge designs, which would contribute a lot to efficiency of the working environment on bridges. Ergonomic bridge designs will better and improve the working conditions on ship, protecting the mental and physical health of the ship bridge users; hence, encourage and attract further mariners to get involved in shipping, which has had difficulties in attracting qualified human resources. Besides, as most of the accident suffered in shipping stem from human errors, increasing the effectiveness and efficiency of mariners working on bridges will decrease and mitigate likely risks of accident and thus prevent environmental disasters and huge economic losses. Purpose of this study is to determine the difficulties encountered by mariners working on ship bridges mainly arising from the bridge designs and develop effective proposals to mitigate such difficulties. To do this, a semi-structured deepened interview method, a qualitative research method, has been conducted through a group of well experienced Turkish mariners. The data collected has been evaluated by means of content analysis. It is quite clear that certain failures in bridge related designs can be recovered taking into consideration the principles of ergonomics and the recent advancement in technology.