The performance of banks in Kazakhstan
Kazakistan bankacılık sektörünün performansı
- Tez No: 389073
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kazakistan, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden ve kendi bağımsızlığının ilanından sonra planlı ekonomi sisteminden serbest piyasa ekonomisine gecmek üzere 1991 yılında dönüşüm sürecini başlatmıştır. Bunun üzerine ülkenin bankacılık sistemi de yoğun düzenleme ve birleşmeleri takip ederek önemli yapısal reformlar sürecine girmiştir. Bu bakış açısında araştırmanın amacı, Kazakistan'daki bankacılık sektörünün etkinliği ve verimliliğini değerlendirmektir. Örneklem, otuz Kazakistan ticari bankasının 2000 – 2013 yılları arasını kapsayan senelik datayı içermektedir. Parametrik olmayan yaklaşım, yani Veri Zarflama Analizi ve Malmquist endeksi, teknik etkinliği ve verimliliği hesaplamak için kullanılmaktadır. Dahası ikinci aşama regresyon, verimsizlik belirleyicilerin tespiti amacıyla tahminlenmektedir. Sonuçlar göstermektedir ki, Kazakistan'daki bankalar etkinlik seviyelerinin altında üretim yapmaktadır ve küçük bankalara oranla büyük bankalar, daha verimli sonuçlar almaktadır. Sonuçlar aynı zamanda tüm boyuttaki bankalar için ölçek ekonomilerinin var olduğunu da göstermektedir. Bankaların etkinliliği, anlamlı ve pozitif olarak sermaye oranı ve performansından etkilenmektedir. Üstelik küresel mali krizin ciddi anlamda ülkenin bankacılık sektörünü etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union and declaration of its independence in 1991, Kazakhstan initiated the process of transformation - switching from planned economy system to market oriented economy. Consequently, the banking system of the country has gone through the process of significant structural reforms, followed by consolidation and intensive regulation. In this framework, the aim of this research is to assess efficiency and productivity of the banking sector in Kazakhstan. The sample contains yearly data on 30 Kazakhstani commercial banks for the period 2000 – 2013. Non-parametric approaches, namely the Data Envelopment Analysis and the Malmquist index, are employed to calculate technical efficiency and productivity. Furthermore, second-stage regression is estimated in order to identify the determinants of inefficiency. The results show that banks in Kazakhstan produce below their optimum levels with larger banks being more efficient than smaller ones. The results also indicate the presence of economies of scale for banks of all size. Efficiency of banks is found to be significantly and positively affected by performance and level of capitalization. The global financial crisis turned to have severely affected the banking sector of a country.