Örgütsel bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research about effect of organizational commitment on organizational citizenship behaviour
- Tez No: 389090
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER, DOÇ. DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışanların örgüt üyeliğini sürdürme isteği, örgütün amaç ve değerleri ile özdeşleşerek, örgüt için faydalı olmaya çalışma, örgüte karşı sadakat duygusu hissetme, örgütün başarısı için çabalama olarak tanımlanabilen örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel etkinliğin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Örgütün biçimsel ödül sistemi tarafından dikkate alınmayan, çalışanların biçimsel rol tanımları dışında kalan, gönüllülük esasına dayalı informal davranışlardan oluşan örgütsel vatandaşlık davranışı, örgüte verimli insan gücü yaratır ve örgütün rekabet avantajı elde etmesini sağlar. Örgütsel bağlılık, çalışanların gönüllü birtakım informal davranışlar sergilemesine katkıda bulunur. Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amaçtan hareketle, bir ilimizde faaliyet gösteren yerel yönetim birimi olan bir belediyenin kadrolu çalışanları üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada, örgütsel bağlılığı ölçmek amacıyla Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeğinden yararlanılmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmek için ise, Vey ve Campbell, Williams ve Shiaw tarafından geliştirilen ölçeklerin, Basım ve Şeşen (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlandığı bir ölçek kullanılmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, örgütsel bağlılık boyutlarından yalnızca normatif bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışı boyutlarından vicdanlılık, sivil erdem ve sportmenlik üzerinde pozitif bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Duygusal bağlılık ve devam bağlılığının, örgütsel vatandaşlık davranışı boyutları üzerinde herhangi bir etkisinin olduğu bulgulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Concept of organizational commitment; which can be clarified as the will of employees as to resume their memberships in their organization, trying to be effective for the organization by the way of embracing and identifying the goals and values of the organization, having the feeling of fidelity and endeavouring for the success of the organization; has a crucial position in establishing the organizational efficiency. The conduct of organizational citizenship behavior that consists of informal behavior; based on voluntary fundamentals, which are not taken into consideration by the structural rewarding system of the organization and which out of structural definations of employees. Organizational citizenship behavior produces prolific manpower for the organization and helps it gain advantage of rivalry so well. Organizaitonal commitment makes some contributions to the demonstration of some informal behaviors that are committed voluntarily by the employees. The aim of this study is to measure the effects of organizational commitment on organizational citizenship behavior. To start with this purpose; a statistical study was exerted to permenant staff of a municipality which is in action in one of our province as a local govermental unit. Allen and Meyer's (1990) scale was utilized to measure organizational commitment. As for measuring organizational citizenship, a scale which was improved by Vey and Campbell and Williams and Shiaw, adapted to Turkish by Basım and Şeşen (2006), was applied. According to the results of multi-regression analyses, only the normative commitment; which is one of the organizational commitment dimensions; positively effective on some dimensions of the organizational citizenship behavior dimensions such as conscientiousness, civic virtue and sportsmanship. No effect of emotional and continuance commitment could be observed on organizational citizenship behavior dimensions.