Esnek çalışanlarda esnek çalışmaya yönelik tutumun iş tatmini üzerine etkisi
The impact of flexible working attitude on job satisfaction of the flexible working employees'
  1. Tez No: 389089
  2. Yazar: TUĞÇE BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ekonomik krizlerin etkisi, küreselleşme, artan işsizlik oranı, kadınların çalışma hayatına katılımındaki artış, teknolojik gelişmeler, çalışan profilindeki değişim gibi iç içe geçmiş, birbirinden bağımsız düşünülemeyecek oluşumlar neticesinde işletmeler kabuk değiştirmeye başlamışlardır. Bu değişim hareketlerinden birisi de esnek çalışma modellerinin, geçmiş dönemlere oranla, daha yaygın bir şekilde hayata geçirilmesidir. Zorlu rekabet ortamında mücadele veren işletmelerin avantaja geçmelerini sağlayacak, en önemli ve kopyalanamayacak varlıkları“insan”'dır. Bu noktada işletmelerin çalışanlarının iş tatmin düzeylerini yüksek tutabilmesi önem kazanmaktadır. Bünyesinde istihdam ettiği çalışanlarının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilen işletmelerde, çalışanların iş tatmin düzeyleri artacak buna bağlı olarak işletmelerin işgücü devir oranları azalacaktır. İşletmeler verim ve performansı yüksek çalışanlarla küresel rekabet ortamında varlıklarını sürdürmede avantaj sağlayabileceklerdir. Bu süreçte esnek çalışma düzenlemeleri ve iş tatmini arasında oluşan ilişki önem kazanmaktadır. Literatürde esnek çalışanların esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutumlarıyla, iş tatmini düzeyleri arasındaki ilişkiyi ele alan araştırmaların sayısı sınırlıdır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla“Esnek Çalışanlarda Esnek Çalışmaya Yönelik Tutumun İş Tatmini Üzerine Etkisi”adını taşıyan bu çalışmada, esnek çalışanların çalışma düzenlemelerine yönelik tutumları ve iş tatmini düzeyleri arasındaki kritik ilişki araştırılmıştır. 202 esnek çalışan üzerinde yapılan anket çalışması sonucunda korelasyon analizine dayanarak esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutum ve iş tatmini arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (r=0.385; p=0,000
Özet (Çeviri)
Organizations began to change with the effects of economic crisis, globalization, the rate of unemployment, the increase in women's participation in working life, technological developments, changing employee profiles. One of these movements of changes is the common realization and practice of flexible working model is the compared with the past.“Human”is the most important and cannot be copied asset of organizations in order to enable businesses to take advantage in the tough competitive environment. At this point, businesses can keep their employees' job satisfaction levels high is important. At the organization where the employees' expectations and needs are fulfilled, employees' job satisfaction level will increase accordingly businesses will decrease turnover rates. Organizations with higher employee productivity and performance will be able to survive in global competitive environment. During this process, the relationship between flexible working arrangements and job satisfaction becomes crucial. In the literature, there is not much research on the relation flexible working arrangements and job satisfaction. In this thesis;“The impact of flexible working on employees' job satisfaction”the critical relation between flexible working model and satisfaction is examined. As a result of the survey conducted on 202 employees working flexible, a significant relationship is found between flexible working arrangements and job satisfaction based on the correlation analysis. (r=0.385; p=0,000