Farklılıkların yönetimi üzerine karşılaştırmalı bir araştırma: Tekstil ve maden sektörü örneği
Comparative study on the management of diversity: The case of textile and mining sectors
  1. Tez No: 389126
  2. Yazar: BARAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ESMERAY YOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl, küreselleşmenin de etkisiyle bilgi çağı olarak nitelendirilebilecek bir yüzyıldır. Farklılıkların yönetimi; çalışanların sahip oldukları farklılıklara saygı duymayı ve bu farklılıkları, işletmeye rekabetçi üstünlük sağlayacak şekilde benimsetmeyi gerektirmektedir. Bu amaçla benimsenmesi, saygı duyulması ve yönetilmesi gereken bu farklılıklar, çalışmamızın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Çalışanların farklılık algılarının ne olduğunun belirlenmesi ve farklılıkların yönetiminin; bireysel ve örgütsel bazda farklılık iklimindeki algılanmalarını amaç edinen bu çalışmanın uygulama bölümünde, Diyarbakır kentinde, tekstil ve maden sektöründe faaliyet gösteren iki işletmenin 294 çalışanına anket yöntemi ile uygulanmıştır. Bu anket sonucunda; çalışanların farklılık algısı eğitim, cinsel yönelim, iletişimsizlik/anlaşmazlık, ve iletişimin/anlaşmanın sorunsuz olması gibi unsurlar ön plana çıkmıştır. Ayrıca çalışanların çalışma ortamındaki bireysel farklılıklar algısı, örgütsel farklılık yönetimi algısı ve genel olarak farklılıkların yönetimi algısı da yüksek düzeyde olumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization was one of the factors that affected the development of knowledge in 21st century. Diversity management is considered to be one of the most important concepts in management science. Nowadays, enterprises are required to adapt the diversity management and respect the differences between its employees, in order to, provide competitive advantage. However, this study is based the adaption, respect and managing the diversity. This research, aimed at determining the employees perception of diversity and determining the diversity management in divers climate from the individual and organizational point of view. Questionnaire was applied on two companies from the textile and mining sectors and 294 employees participated in the questionnaire. As result, education, sexual orientation, miscommunication/conflict and communication/agreement came as most important element influencing the employee's perception of diversity. Moreover, the finding showed that there a positive perception in high level in accordance to diversity management from the individual and organizational point of view.