Willingness to intervene: A study on drones, public opinion and the use of lethal action
Müdahale etmeye gönüllülük: İnsansiz hava aracı, kamuoyu, ve ölümcül eylem kullanımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 389138
  2. Yazar: SAMUEL B. WASHBURNE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL ANDREW WİLLİAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ABD ordusu ve CIA, geçtiğimiz son yirmi yıldır çeşitli şekillerde insansız hava aracı kullanmaktadır. CIA, silahlı insansız hava araçlarını öncelikli olarak Pakistan, Yemen, Afganistan ve Somali'de faaliyet gösteren El Kaide'yi ve ajanlarını yok etmek amacıyla 2002 yılında kullanmaya başladı. Ancak CIA'in hedef gözeterek yok etme programı, 2013 yılında Başkan Obama, dolaylı olarak bu programın varlığını kabul edinceye kadar resmi olarak gizli tutuldu. Amerikan halkı, on yıldan daha uzun bir süre bu programdan haberdar edilmedi. Son zamanlarda, insansız hava araçlarının kullanımı hakkında artan toplumsal bilinçle kafalarda, özellikle insansız hava araçları olmak üzere genel anlamda insansız teknolojilerin; öldürücü kuvvetin kullanım eşiğini düşürme potansiyelinin olup olmadığına dair soru işaretleri oluşmaya başladı. Ancak bu konudaki kaynaklar sınırlıdır. Bu tez, okuyucuya ABD askerî insansız hava aracı programının evrimiyle ilgili ayrıntılı bir alt yapı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca askerî insansız hava araçlarının kullanımının, Amerikalıların, deniz aşırı müdahalelere istekli olmaları konusunda nasıl bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla 2014 yılında gerçekleştirdiğim bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarının analizini de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The U.S. military and the CIA have been using unmanned drone aircraft, in various ways, for the past two decades. The CIA began using armed drones in 2002 to wreak havoc on Al-Qaeda and its operatives, primarily in Pakistan, Yemen, Afghanistan and Somalia. However, the CIA's targeted drone killing program was kept officially secret until President Obama admitted, indirectly, to its existence, in 2013. The U.S. public was effectively kept in the dark about this program for over a decade. Recently, with growing public awareness of the use of drones, questions have been raised as to whether or not unmanned technologies in general – and drones in particular – have the potential to lower the threshold for the use of lethal force. However, the literature surrounding this subject is limited. This thesis aims to provide the reader with a detailed background regarding the evolution of the U.S. military drone program. Moreover, it provides an analysis of the results from a public opinion survey I administered in 2014, in an attempt to discover what effect use of military drones may have on an Americans' willingness to intervene militarily overseas.