Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin acil tıp uzmanlığını kariyer tercihi olarak belirlemelerini etkileyen faktörler
Factors that influence choosing emergency medicine as a career among Akdeniz ,University Medical School students
  1. Tez No: 561774
  2. Yazar: SÜLEYMAN İBZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmadaki amacımız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin acil tıp uzmanlığını kariyer olarak seçmelerini etkileyen faktörleri tespit etmektir. 2018-2019 eğitim öğretim yılında fakülteye kayıtlı olan toplam 2277 öğrenci çalışma evreni olarak belirlendi. Basılı anket formları ile yüz yüze görüşme yapılarak anket uygulandı. Katılımcıların demografik özellikleri ile sosyokültürel ve ekonomik durumları soruldu. Öğrencilerin varsa Acil Tıp, Aile Hekimliği, Temel Tıp Bilimleri, Dahili Tıp Bilimleri ve Cerrahi Tıp Bilimleri olmak üzere tıpta uzmanlık alanı tercihleri soruldu. Uzmanlık alanı tercihlerini etkileyebilecek değişkenler ve 38 adet önerme araştırıldı. Toplam 1635 (%71,8) öğrenciye anket uygulandı, 18 anket tamamlanmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Öğrencilerden 92'sinin uzmanlık kariyer tercihi olmadığını öğrenildi. Tercihleri etkileyen faktörler 1525 katılımcı üzerinden değerlendirildi. Katılımcıların %51,3'ü erkekti ve %73,7'sinin hayatlarının bir döneminde yurtdışında çalışmak istedikleri tespit edildi. Öğrencilerin %85,4'ü Türkiye'de uygulanan sağlık politikalarının ve %72,4'ü sağlıkta şiddet olaylarının uzmanlık kariyer tercihinde etkili olduğunu belirtti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that influence choosing emergency medicine specialty as a career among the students of Akdeniz University Medical School. In the 2018-2019 academic year, a total of 2277 students enrolled in the school were identified as the study population. The questionnaire was applied face to face with printed questionnaire forms. Demographic characteristics and sociocultural and economic status of the participants were asked. The students were asked about their preferences of medical specialties, including Emergency Medicine, Family Medicine, Basic Medical Sciences, Internal Medical Sciences and Surgical Medical Sciences. The variables that may affect the choice of medical specialty and 38 survey items were investigated. A total of 1635 (71.8%) students were given questionnaires and 18 questionnaires were excluded since not completed. It was learned that 92 of the students did not have a career choice. Factors affecting preferences were evaluated in 1525 participants. Fifty-one percent of the participants were men and 73.7% of them wanted to work abroad in a period of their lives. Almost 85% of students stated that health policies in Turkey were effective on career choices and 72% of students stated that violence to the healthcare providers affect their career choices.