Ameliyathane personelinin afete müdahale öz-yeterlilik durumları
Disaster response self-efficacy levels among operating room personnel
- Tez No: 861325
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye, konumu itibariyle sıklıkla afetlere maruz kalan bir coğrafyada yer almaktadır. Afetler, büyük hasarlara ve can kayıplarına neden olabilmektedir. Hastanelerin önemli bir bölümü olan ameliyathaneler, yüksek teknolojiye sahip, çeşitli cerrahi operasyonların yapıldığı ve çalışan personeli ile hastaların güvenliğini etkileyebilecek riskleri barındıran birimlerdir. Afet durumlarında etkili bir müdahalenin gerçekleştirilebilmesi, nitelikli planlama, afet eğitimleri ve sağlık çalışanlarının bilgi donanımının yeterli olmasına bağlıdır. Bu durum, afete müdahale yetkinliğiyle doğrudan ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı, afetlerde görev alan sağlık personelleri arasından özellikle ameliyathane çalışanlarının afete müdahale öz-yeterlilik durumlarını analiz ederek değerlendirmektir. Bu çalışma, bir üniversite hastanesinde yapılmış olup tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Literatür taraması yapılarak oluşturulan bilgi formu ve Afete Müdahale Öz-Yeterlilik Ölçeği (AMÖYÖ) kullanılmıştır. Anket sonuçlarına göre, çalışmaya katılan ameliyathane personelinin afete müdahale öz-yeterlilik ölçeğine ilişkin toplam puan ortalaması 66.68 olarak hesaplanmış. Cinsiyet, klinikte çalışma süresi, eğitim düzeyi, meslek, daha önce çalışırken alınan afet eğitimi ve afet eğitimi almayı istemeyenler ile afete müdahale öz-yeterlilik durumları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, afete müdahalenin öneminin anlatıldığı, tüm ameliyathane çalışanlarının ekip olarak katılımının sağlandığı, uygulamalar ve güncel bilgileri içeren düzenli eğitimler yapılarak ameliyathane çalışanları öz-yeterlilik açısından desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Turkey, due to its geographical location, is frequently exposed to disasters that can cause significant damage and loss of life. Operating rooms, a crucial part of hospitals, are equipped with advanced technology and serve as units where various surgical operations are performed, posing potential risks to both the staff and patients' safety. Effective intervention during disasters relies on well-planned strategies, disaster training, and adequate knowledge among healthcare professionals. The competence to respond to disasters is directly associated with the ability to intervene effectively. .The purpose of this thesis is to analyze and evaluate the self-efficacy of healthcare personnel, especially those working in operating rooms, in responding to disasters. The research is conducted as a descriptive and cross-sectional study in a university hospital. A data collection form and the Disaster Response Self-Efficacy Scale (DRSES) were used based on a literature review. According to the survey results, the average total score for the self-efficacy scale among the participating operating room personnel was calculated as 66.68. Significant differences were observed in self-efficacy levels based on gender, years of clinical experience, education level, profession, prior disaster training experience, and willingness to receive disaster training. In conclusion, emphasizing the importance of disaster response, encouraging the collective participation of all operating room staff, and providing regular training sessions incorporating practical applications and up-to-date information are essential to support the self-efficacy of operating room personnel in disaster situations