Öğretimsel videoların İngilizce öğretmen adaylarının akademik başarılarına etkisi ve uygulamaya yönelik görüşleri
Candidate English teachers' views towards the use of instructional videos and impacts of instructional videos on their achievements
  1. Tez No: 389157
  2. Yazar: YUSUF İSLAM BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada öğretimsel videoların öğretmen adaylarının Temel Bilgisayar Eğitimi (TBE) dersi kapsamında anlatılan MS Word ve MS Excel konularındaki başarılarına etkisinin belirlenmesi ve öğretimsel videoların derslerde kullanımına yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada araştırma modeli olarak son test kontrol gruplu tam deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliğinde eğitim gören ve Temel Bilgisayar Eğitimi dersini alan 42 öğretmen adayından oluşmaktadır. Öğretmen adaylarının akademik başarılarını ölçmek amacıyla MS Word ve MS Excel' de belirlenmiş dersler sonucunda öğrenilmesi beklenen hedef davranışların yer aldığı çalışma yaprakları kullanılmıştır. Deney grubunun görüşleri belirlemede anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, deney grubundaki öğretmen adaylarının öğretimsel videoları, öğrenmeye katkısı, bireyselleştirilmiş öğrenme olanağı sağlaması, motive edici olması gibi yönlerden olumlu buldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca öğretimsel videoların öğretmen adaylarının akademik başarılarına olumlu katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effects of instructional videos on candidate teachers' achievements and their views on these videos. The randomized post-test only control group design of experimental designs of quantitative research methods. The study groups of this research consisted of freshman students (n=21 control; n=21 treatment) studying English Teacher Training Program at Dicle University Ziya Gökalp Education Faculty in 2013-2014 spring semester. The group members were assigned the control and treatment groups with regard to their gender and previous semester computer course achievement levels. The work sheets, which contained MS Word and MS Excel performance indicators were used as data collection tool for, investigate the achievement level of candidate teachers. Besides, a questionnaire form was used to collect candidate teachers' views on instructional videos. According to the results of this research the treatment group considered instructional videos as contributed their learning, providing individualized learning and motivated them to learn. Furthermore instructional videos increased candidate teachers' achievement levels in MS Word and MS Excel.