Sınıf öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin ilkokuma yazma öğretimine ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumlarının incelenmesi
A study on the knowledge levels and attitudes of department of primary school teaching fourth grade students about first reading and writing teaching
  1. Tez No: 389159
  2. Yazar: ERDİNÇ ÜST
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin ilkokuma yazma öğretimine ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve cinsiyetleri, AGNO'ları, mezun oldukları lise türü, öğrenim şekilleri ve yetiştikleri yerleşim birimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü son sınıfta öğrenim gören 173 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada sınıf öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin ilkokuma yazma öğretimine ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokuma Yazma Öğretimine İlişkin Başarı Testi”, ilkokuma yazma öğretimine ilişkin tutumlarını belirlemek için de Aslan ve Aytaç (2010) tarafından geliştirilen“İlkokuma Yazma Öğretimi Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 17 (Statistical Package for Social Sciences – Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) programıyla Shapiro-Wilk analizi, Mann-Whitney U analizi ve Kruskal Wallis analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin ilkokuma yazma öğretimine ilişkin olumlu tutumları arttıkça bilgi düzeylerinin de arttığı aynı şekilde bilgi düzeyleri arttıkça olumlu tutumlarının da arttığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relation between the knowledge levels and attitudes of department of primary school teaching fourth grade students about first reading and writing teaching and to find out the relation between their genders, CGPAs, type of High School they graduated, teaching forms and the place they grew up. The study was conducted on 173 students who are Ataturk University Kâzım Karabekir Education Faculty the department of primary school teaching fourth grade students in 2014-2015 Academic Year. In the study,“Success Test on First Reading and Writing”, which was developed by the researcher, was used in order to determine the knowledge levels of department of primary school teaching fourth grade students and“Attitude Scale on the First Reading and Writing Course”, which was developed by Aslan and Aytaç (2010), was used to determine their attitudes. So as to analyze the obtained data, Shapiro-Wilk Analysis, Mann-Whitney U analysis and Kruskal Wallis analysis were used in SPSS 17 (Statistical Package for Social Sciences). In the research result, it was seen that as the attitudes of the students increase the knowledge levels increase, too and accordingly as the knowledge levels of the students increase their attitudes increase, too.