İlkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle öğretmen nitelikleri arasındaki ilişki
The Relationship between the difficulties faced in primary literacy training and the teachers qualities
  1. Tez No: 52738
  2. Yazar: MUSTAFA DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İlkokuma yazma eğitim sisteminin temelini oluşturmaktadır. Öğrencilerin öğrenim yaşamlarında başarılı olabilmeleri için birinci sınıfta yürütülen ilkokuma yazma etkinlikleri çok önemlidir. Ayrıca ilkokuma yazma, diğer dersler ve yaşam için bir anahtar rolü oynamaktadır. Öğretmenlerin başarı veya başarısızlığı hiç bir sınıfta, birinci sınıfta olduğu kadar açık bir şekilde belli değildir. Birinci sınıf öğretmenliği hafife alınmayacak gelişi güzel yapılmayacak öneme sahiptir. İlkokuma yazmada asıl amaç, ne şekilde olursa olsun, bir okuma yazma becerisi kazandırmak değil, çocuğa bütün yaşamı boyunca kullanacağı okuma yazmanın temel becerilerin kazandırmaktır. Böylece, bilimsel yöntem ve tekniklere, çocuğun psikolojik yapısına uygun, doğru, hızlı, anlayarak ve eleştirerek okuma alışkanlığı kazandırmaktır. İlkokuma yazma öğretiminin başarılı olmasında en önemli etkenlerden biri, şüphesiz öğretmendir. Öğretmenin başarılı olmasında en önemli etken ise onun yapacağı çalışmalardır. Bu çalışmalar önce iyi bir hazırlığı gerektirir. Öğretmenin ilkokuma yazma öğretimi için bilgi yönünden, araç gereç yönünden, planlama ve dersliğin öğretime hazırlanması yönünden çeşitli hazırlıklar ve çalışmalar yapması, bunları da yeri ve zamanı geldikçe kullanması gerekir. İlkokuma yazma öğretiminde başarıyı olumsuz etkileyen güçlükler vardır. Öğretmenlerin ve araştırmacıların ilkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlükleri teşhis edip, çözüm yolları aramaları gerekir. Bu araştırma, ilkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle öğretmenlerin nitelikleri (cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem, hizmetiçi kurs durumu) arasında ilişki olup olmadığını belirlemek ve önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada önce literatür taraması ile birlikte öğretmenlerin, ilköğretim müfettişlerinin ve uzmanların görüşlerine başvurularak ilkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlükler tesbit edilmiştir. Bu güçlüklerle ilgili olarak anket uygun şekilde düzenlenmiş ve örnekleme giren öğretmenlere uygulanmıştır. Anketin uygulanması sonucu verilerden elde edilen çapraz tablolarda, bağımsızlık kontrolü ki-kare çözümlemesi ile araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, ilkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle öğretmen nitelikleri (cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem, hizmetiçi kurs durumu) arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. İlkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle öğretmenlerin cinsiyetleri ve hizmetiçi kurs durumları arasında anlamlı ilişki olmadığı; ilkokuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle öğretmenlerin öğrenim durumları ve kıdemleri (hizmet süreleri) arasında ise anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarından yararlanarak ilkokuma yazma öğretimi ile ilgili öğretmen niteliklerinde görülen eksikliklerin alınacak önlemlerle giderilmesi gerekir ki ilkokuma yazma ile ilgili hedeflere ulaşılsın. Bunların gerçekleşebilmesi için bu araştırma bir ön çalışma niteliğinde olduğundan önemlidir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Literacy training in primary school constitutes of the basis of an education system. For, in order to make students successful in their school life, activities in literacy training conducted in the first grade of the primary school is a very vital issue. In addition, primary literacy training acts a key role for the other courses and the life itself. Success or failure of the teachers is not obvious at any level more than the first grade. For that reason, teaching the first grades should not regarded a trivial matter and should not performed purposelessly. The main purpose at the primary literacy training is not only acquiring students literacy skills at any cost, but also giving pupils the literacy skills so that she/he will use them in all life. So, the goal, by conforming with the scientific methods and the child's psychological condition, should be to acquire the pupil quick, critical reading skills. Undoubtedly, teacher is one of the most important elements in the success of primary literacy training. Teacher's success, first of all depends the activities that held by himself/herself. These activities require an efficient preparing. In order to make the primary school training efficient, the teacher must prepare himself/herself to teaching in respects of knowledge, materials, planning and making the class ready to course, and apply these arrangements appropriate settings and situations. In basic literacy training, there are some difficulties affecting success negatively. It is a necessity for the teachers and researchers to diagnose the difficulties faced in primary literacy training and seek the ways of solution. This research has been conducted in order to find out any possibility of correlation between the challenges faced in primary literacy training and the teacher'sIV qualities (gender, education level, precedence, in-service training, etc.) and to make suggestions. In this research, along with the source survey, resorting to views of teachers, elementary school inspectors and experts; difficulties in primary literacy training have been determined. In relation to these challenges, the questionnaire has been designed properly and applied to the teachers in the sample. In the cross-tables which have been obtained from the questionnaire, invariability control has been sought through square-analysis. In the conclusion of the study, a possible correlation has been researched between the difficulties faced in primary literacy training and the teachers' qualities (gender, education level, precedence, in-service training, etc.). It has been observed that there was not any significant correlation between teachers' gender and their in-service training experiences. On the other hand, a meaningful correlation has been found between the difficulties faced in primary literacy training and the teachers' education level and precedence. In order to realize the goals concerning the primary literacy training, by using the results of this study, the deficiencies in qualities of teachers in this respect should be removed through the measures to be taken. This research is important with its preparatory nature in the way of translating these ideas into reality.