Tarih derslerinin tolerans eğitimindeki yeri: Öğretmen görüşleri
The place of history lessons in tolerance education: The views of teachers
  1. Tez No: 389162
  2. Yazar: CELAL MUTLUER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, tarih öğretmenlerinin“tolerans”kavramı hakkındaki görüşlerini belirlemek ve tarih derslerinde tolerans eğitiminin önemini ortaya koymaktır. Bu temel amaç doğrultusunda tarih öğretmenlerinin tolerans kavramı hakkındaki bilgi düzeyleri, tolerans eğitimi hakkındaki görüş ve düşünceleri, tarih derslerinde tolerans eğitimi ile ilgili ne tür etkinlikler yaptıkları ve tolerans eğitimi esnasında karşılaştıkları problemler irdelenmiştir. Araştırma betimsel araştırma modelinde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, anket ve mülakat veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Manisa ili merkezinde ve Akhisar ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumları ve bu kurumlarda görev yapan tarih öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubu içerisinden 100 tarih öğretmeni ile anket, 22 tarih öğretmeniyle mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan anket formu ile tarih öğretmenlerinin tolerans ve tolerans eğitimine ilişkin görüş ve uygulamaları hakkında genel bir izlenim oluşturulmuştur. Yapılan mülakatlar araştırmanın amacı doğrultusunda daha ayrıntılı bilgi edinilmesine zemin hazırlamış, bu görüşmeler ile öğretmenlerin tarih derslerinin tolerans eğitimindeki yerine ilişkin görüş ve uygulamaları hakkında derinlemesine bilgi edinilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri tablolar halinde gösterilerek analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda tarih öğretmenlerinin çoğunluğunun tolerans kavramı ve tolerans eğitimi ile ilgili teorik bilgilere sahip olduğu ve tolerans eğitimine karşı olumlu bir tutum içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca tarih öğretmenleri, tarih derslerinin tolerans eğitimine uygun olduğunu ve tarih derslerinde öğrencilere tolerans ile ilgili bilgileri kazandırmaya çalıştığını da araştırma bulgularından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the views of history teachers on the concept of“tolerance”and demonstrate the importance of the tolerance education in history lessons. In accordance with this main purpose, the knowledge level of history teachers on the concept of tolerance, their views and thoughts on tolerance education, what kind of activities they do about tolerance education in history lessons and the problems they face during tolerance education have been probed. The research has been carried out in descriptive research model. While collecting the research data, surveys and interviews were used as data collection tools. The study group of the research consists of the high schools and the history teachers who work at the high schools which are located in Manisa city center and town of Akhisar. A survey was carried out with 100 history teachers from the study group and 22 history teachers were interviewed. A general impression was created about the views and implementations of history teachers concerning tolerance and tolerance education. The interviews carried out led up to the researchers' obtaining more detailed information in accordance with the purpose of the research. With these interviews, in-depth information has been obtained about the views and implementations of teachers relating to the place of tolerance education in history lessons. The frequency and percentage of the data obtained from the research were charted and analyzed. At the end of the research, it was seen that most of the history teachers had theoretical information on the concept of tolerance and tolerance education and they had a positive attitude towards tolerance education. In addition, it is understood from the findings of the research that history lessons are appropriate for tolerance education and history teachers try to have the students obtain information about tolerance.