Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin akıllı tahtaya yönelik tutumları ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Students' attitudes towards smart boards in visual arts lesson and the teachers' opinions
  1. Tez No: 389163
  2. Yazar: YAHYA HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. EMİN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Görsel Sanatlar dersinde öğrencilerin akıllı tahtaya yönelik tutumları ile branş öğretmenlerinin akıllı tahta kullanımına yönelik görüşlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Görsel Sanatlar dersinde öğrencilerin farklı değişkenlere bağlı olarak akıllı tahtaya yönelik tutumlarında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin Görsel Sanatlar dersinde akıllı tahta kullanımıyla ilgili görüşleri alınmıştır. Dolayısıyla araştırma, betimsel nitelikte olup araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Muş il merkezinde akıllı tahta kullanan üç okulun 251 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Veriler“Görsel Sanatlar Dersinde Akıllı Tahtaya Yönelik Tutum Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Tutum ölçeği, SPSS 17.0 istatistik paket programı; görüşme formu ise içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Bu şekilde öğrencilerin akıllı tahtaya yönelik tutumlarının olumlu yönde ve orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin akıllı tahtaya yönelik tutumları, öğrencisi oldukları okul ve akıllı tahta kulanım süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak Görsel Sanatlar ders başarı algısı, cinsiyet, okul öncesi eğitimi alma durumları, sınıf seviyesi, babanın mesleği, anne-baba öğrenim durumu, aile aylık gelir durumu ve akıllı tahta kulanım sıklığı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerle yapılan görüşmede de öğretmenlerin aklı tahta kullanmayı aldıkları hizmet içi eğitimle öğrendikleri; akıllı tahta kullanımında yetersiz oldukları; akıllı tahtanın öğrencilerin akademik ders başarılarını olumlu yönde etkilediği; öğrenciyi aktif kılma; görsel öğrenmeyi sağlama ve öğrencinin Görsel Sanatlar dersine yönelik olumlu tutumunu arttırma gibi avantajlar sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmenler, Görsel Sanatlar dersinde akıllı tahta kullanırken en çok karşılaştıkları sorunların Görsel Sanatlar dersi için galerinin sınırlı olması, alt yapı eksikliği, internete ulaşma zorluğu olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin alt yapı eksikliği ile teknik sorunların giderilmesi, Görsel Sanatlar müfredatının akıllı tahtaya uygun şekilde hazırlanması, Görsel Sanatlar dersine uygun farklı programlar kullanılması gibi önerilerde bulundukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of the students towards the smart boards and to examine the views of the branch teachers about the using of smart boards in the Visual Arts lesson. With this purpose, depending on different variables, it has been examined whether there is a significant difference in the attitudes of the students towards the smart board in the Visual Arts lesson. In addition, Visual Arts teachers were consulted about the use of interactive whiteboard lessons. In addition, teachers' opinions were asked about the use of smart boards in the Visual Arts lesson. Therefore, the research is descriptive and screening model was applied in the research. The sample of the study consists of 251 students of three schools in Muş which use smart boards in the academic year of 2014-2015. Both quantitative and qualitative data were collected in the study. Data have been obtained through“Scale of Attitude Towards the Smart Board in the Visual Arts Lesson”,“Personal Information Form”and“Interview Form”. Attitude scale has been analysed by using SPSS 17.0 statistical software package and the interview form has been analysed by using content analysis method. In this way, it has been found that that the students have positive and moderate attitudes towards the smart board. Students' attitudes towards smart boards, with reference to schools they attend and the time they use the smart board, are statistically significant. However, perception of Visual Arts success hasn't a statistically significant difference according to variables such as gender, pre-school education status, grade level, father's occupation, mother's education level, family income status, frequency of smart board using. In interviews with the teachers it has been concluded that teachers have learnt to use smart boards through in-service training programmes; they weren't insufficient in the use of smart boards; smart boards have led the students to be academically more successful; smart boards have some advantages such as making the student active, providing visual learning and improving positive attitudes of the students towards Visual Arts lesson. While teachers are using the smart boards, the main problems they encounter are as such; the gallery is limited, there is a lack of infrastructure and internet connection is insufficient. Moreover, they suggested that teachers' lack of infrastructure and technical problems should be solved, curriculum of Visual Arts lesson should be prepared according to smart boards and different programmes which are proper for Visual Arts lesson should be used.