Motor biyel parçasının parametrik tasarımı ve bilgisayar destekli programlar ile geliştirilmesi
Parametric design of engine connecting rod and its development with computer aided programs
  1. Tez No: 389173
  2. Yazar: ONUR UYGAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTUĞRUL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, genel olarak biyelin dizayn prosesinin stres hesaplamalarına ilişkili ölçülerin çıkarılmasını ve dizayn kuralları açısından geometrinin oluşturulmasını içerecektir. Aynı zamanda, maruz kaldığı kuvvetleri inceleyecek ve gerekli analizler gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın amacı; kısa zamanda tasarımcının giriş parametrelerine, stres hesaplamalarına ve tasarım kurallarına göre uygun bir biyel tasarımı elde etmesidir.
Özet (Çeviri)
This study will in general comprise the take out the dimensions related to stress calculation for the con-rod design process and the creation of the geometry according to design rules. At the same time, it will investigate the power that it will be exposed to and will perform the necessary analyses. The aim of this study is that the designer achieves a proper con-rod design according to the input parameters, stress calculation and design rules.