Sarıyer Yenimahalle 743 ada 2 parsel'deki Ali Osman Köse Evi restorasyon projesi
The restoration project of Ali̇ Osman Köse House (Block 743, parcel 2, Sarıyer Yeni̇mahalle)
  1. Tez No: 389244
  2. Yazar: KADİR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Sarıyer ilçesi Yenimahalle'de yer alan Ali Osman Köse Evi belgelenmiş ve yapı için koruma önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapının bugünkü durumunun tespitine yönelik çalışmaların yanı sıra, ilk yapıldığı dönemdeki durumu eski fotoğraf, harita, yazılı ve sözlü kaynaklarla saptanarak, yapının korunması için gerekli kullanım ve onarım kararları alınmıştır. Bölge halkı tarafından Aslanlı Köşk, Ziya Paşa Köşkü gibi isimlerle de anılan Ali Osman Köse Evi, Batı etkisinde gelişen son dönem Osmanlı mimarlığına ait ve“Viktorya Tarzı”olarak da adlandırılan İngiliz Kolonyal Mimarisi etkilerini taşıyan bir üslupta inşa edilmiş ahşap bir yapıdır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı ve çalışmanın farklı aşamalarında kullanılan yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümde Ali Osman Köse Evi'nin bulunduğu Sarıyer Yenimahalle'nin konumu ve tarih içerisinde bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yapı, çevresiyle birlikte ele alınarak tarihçesi incelenmiş ve yapının genel bir tanımı yapıldıktan sonra tüm mekanları, cepheleri, yapı elemanları, mimari öğeleri ve yapıdaki bozulmalar, yapıdan alınan örnekler laboratuvar incelemeleriyle de desteklenerek detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yapıyla çağdaş olan ve aynı tarzda inşa edilmiş yapılar incelenmiştir. Beşinci bölümde restitüsyon çalışmasına yer verilerek, benzer özellikler gösteren yapılar, yapı üzerindeki izler ve müdahaleler incelenmiş, restitüsyon projesi çizimi için kaynak oluşturulmuştur. Altıncı bölümde ise yapının sorunları tespit edilerek gerekli müdahaleleri içeren restorasyon kararları işlenmiştir.Restorasyon kararları geliştirilirken, tarihi bir ahşap yapının nasıl engelsiz ve sürdürülebilir hale getirilebileceği de sorgulanmıştır. Tüm bu kaynak araştırmaları, ölçümler, çizimler ve laboratuvar analiz çalışmaları sonucunda yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmış, koruma önerileri geliştirilmiş ve genel bir değerlendirme yapılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to elaborate a conservation project for the Ali Osman Köse House, which is located in Yenimahalle, Sarıyer, Istanbul. The documentation of the present situation of the building is followed by research of old photographs, maps, written and oral sources in order to reveal the original features of the building and to prepare the reconstitution project. In the final phase of the work, the restoration project is developed. Ali Osman Köse House, which is also known as“Aslanlı Köşk”or“Ziya Paşa Köşkü”by local people, is a wooden building which had been built in an order that is called Victorian style in the architecture of late Ottoman period, which has effects of British Colonial Architecture. In the first chapter of the work, the aim of the thesis and the methods applied in different phases have been explained. The social and economic development of Sarıyer Yenimahalle where Ali Osman Köse House is located has been handled in the second chapter. In the third chapter, the building has been studied with its surrounding, history, spaces, façades, components, architectural elements and deteriorations with support of laboratory examinations of the samples from the building. In the fourth chapter, similar contemporary buildings with Ali Osman Köse House have been analyzed. Reconstitution project developed in the fifth chapter included the study of buildings which have similar properties, and the examination of marks and interventions on Ali Osman Köse House . In the sixth chapter, problems of the building have been determined and restoration decisions have been discussed. While trying to solve those problems, possibilities for an accessible and sustainable historic building are also questioned.As a result of this research, measurements, drawings and laboratory tests, analytical survey, restitution and restoration project drawings for the building have been prepared, conservation purposes have been developed and the work has been concluded by making a general assessment.