Alan ısıtmasında elektrik enerjisi
Space heating by electric energy
- Tez No: 38930
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ALAN ISITMASINDA ELEKTRİK ENERJİSİ Gül AKALIN Anahtar Kelimeler : Alan Isıtması, Elektrikli Isıtma Sistemleri özet s Bu çalışmada > alan ısıtmasında ? gerekli koşullar sağlandığı takdirde konvansiyonel ısıtma sistemlerine alternatif olabilecek olan elektrikli alan ısıtıcıları incelenmiştir. inceleme, konvansiyonel ısıtma sistemleri ile elektrikli ısıtıcıların enerdi kaynağı rezervleri, çevreye olan etkileri ve ekonomiklikleri olmak üzere üç ana başlıkta mukayese edilmesi ile yapılmıştır. Netice itibariyle, kendi öz kaynaklarımıza dayalı temiz enerji ile ısıtma, özellikle kirliliğin sorun olduğu büyük kentlerimizde tek çözümdür. Kurulu gücümüzün ve kaynak potansiyelimizin optimum kullanılması ile elde edilen ve ısıtmada en temiz enerji kaynağı olan elektrik enerjisi tüketiciye uygun tarifeden satıldığı takdirde ithal bir enerji kaynağı olan doğal gaz ile rekabet edebilecektir.
Özet (Çeviri)
ii SPACE HEATING BY ELECTRIC ENERGY Gül AKALIN Keywords « Space heating, Electric heating systems Abstract s In this study, electric heating systems which can be an alternative to conventional heating systems if necessary conditions can be realized are examined. Examination has been made by comparison of electrical heating systems with conventional heating systems from point of view pollution effects, energy source reserves and economics. Finally, we can say that ı heatig by our clear energy source is unique sollution especially in cities which have got natural pollution problem. If electric energy can be obtanied by optimum using of installed capacity and also energy source potential, it can be sold to the consumer in low price »electric can compete with imported natural -gaz.