Kojenerasyon sistemleri ve Topkapı Şişe San. A.Ş.'de elektrik üretilmesi
Cogeneration and production of electricity in Topkapi Glass Industry Inc. Company
- Tez No: 66734
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Birleşik ısı ve güç üretimi olarak da tanımlanan kojenerasyon, aynı santralda tek bir enerji kaynağından mekanik güç ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesidir. Ana amaç güç üretimi ise çevrim, Topping-cycle Kojenerasyon Sistemi olarak adlandırılır. Amaç, bir prosesten geri kazanılan düşük seviyeli enerjiden güç üretmek ise Bottoming-cycle Kojenerasyon Sistemi olarak adlandırılır. Sistemin ana amacı, konvansiyonel mantıkta sadece elektrik üreten termik güç santrallarından aynı zamanda ısı enerjisi elde edilmesidir (Combined Heat and Power). Mekanik güç bir elektrik jeneratörünün güç kaynağı olarak kullanılır. Bu gün dünyada, elektrik üretimi ve ısı üretiminin birlikte yapıldığı çeşitli kojenerasyon sistemleri endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu sistemler; Gaz Türbini Çevrimi Buhar Türbini Çevrimi Gaz ve Buhar Türbinlerini içeren Kombine Çevrim Gaz ve Dizel Motorlar Cheng-cycle şeklinde sıralanabilir. Ayrıca bu sistemlere tek veya çok basınçlı atık ısı kazanları koyarak farklı prosesler için buhar elede etme olanakları da vardır. Ancak bu sistemlerin bir kısmı Topkapı Şişe San. A.Ş.' deki kısıtlamalar nedeniyle gözönümde bulundurulmamıştır. Bu kısıtlamalar şöyle sıralanabilir;. Proses buharına ihtiyaç olmaması. Fabrika su tesisatının ve kapasitesinin yetersiz oluşu. Güç tesisi alanının küçük olması Kullanılan istem ne olursa olsu bir ısı açığa çıkacaktır (Soğutma sularının ısıları). Elde edilecek bu ısı işletmede alan ısıtmasında kullanılacaktır. Kojenerasyon sistemleri farklı elektrik/ısı oranlarına sahiptirler. Bu yüzden işletmede bu oranın büyük olduğu yani yakıtın büyük kısmının elektriğe dönüştüğü sistemleri kullanmak uygun olacaktır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since 1996 an inadequacy in electric energy has started in our country and an increase in this problem is expected to occur gradually. Some of the causes for inadequacy of energy can be indicated as follows. Turkey's present capacity of production of electric energy is 22,000MW. The greatest power in demand is about 14,000MW. The average power is 8500MW. At first glance, although it seems there exist no trouble, if one considers the ratio of present capacity of production in use which is about 65 %(14300MW), he or she can understand how critical the problem is. For many years in future.Turkey has to make investment of electric centrals of 3000MW in power per year. Up to 1996, a problem of capacity in production was out of concern. However, if one compares the time required for the establishment of an electic central which is about 4 to 5 years in the world and 12 to 15 years in Turkey, it can be seen that an important inadequacy problem may appear in the next few years. In addition to this, the production of elecric energy in a cheaper way than TEK (Turkish Electic Foundation) did will be advantageous for the industry. For the reasons indicated above, Topkapi Glass Industry, Inc. company is obliged to produce its own electiricity. The production of electric energy under the light of the aims given below has been unavoidable for the company;. To prevent production losses caused by the interrupts in electricity and variations in voltage levels.. To get rid of negative effects of frequency and voltage level changes on the electric machines which is an important criteria for the quality of elecricity.. To provide a decrease in cost by producing cheaper electric energy. THE EFFECT OF ELECRICITY INTERRUPTS TO THE PRODUCTION The electric cuts and voltage level changes cause both production losses and increases in stopping durations of mechanic and electronic systems by damaging them. The compressors that provide pressured air to the pynomatic working IS machines have been affected due to very little voltage level sustations. XtllAccording to 1996 data and prices; One hour stopping costs 1 55 DM / section hr For each and every network failure, an average of 2.592 min of production loss per each branch has been occuring in all manifacturing machines. The total loss due to a network failure is about 750DM. THE EFFICIENCY OF COGENERATION The cogeneration which is defined as combined production of heat and power is an altogether production of mechanical power and heat energy in the same central over a single energy source. If the main aim is to produce power, then the evolution is called as Topping - cycle Cogeneration System. If the aim is to produce power with a low level energy of feedback gained from a process, then it is called Bottoming- cycle Cogeneration System. The main aim, in a conventional concept, is to obtain heat energy from thermic electric power centrals simultaneously (Combined Heat and Power). The mechanical power is utilized as power source for an electricity generator. In Figure 1, a more efficient energy consumption in the topping cogeneration system has been given. The cogeneration systems show the higher efficiency of consumption of heat and power obtained from a single system. In the Topping cogeneration system, the industrial process for production of power is either a condenser or a heat sink. Therefore, the cogeneration system usually gives 80 % or more of the input fuel energy that enter for the use of the system as useful output (heat or power) energy. a) Diesel Motor 39,96 100 Electric Heat 42,75 Losses 17,29 HVb) Combine Cycle 100 Electric Heat Losses 38,54 26,95 c) Gas Turbine 34,51 100 Electric Heat Losses 29,18 51,88 18,94 Figure 4.1 The Sankey Diagrams of The Systems XV