Mikroişlemci kontrollü demiryolu yönetimi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
- Tez No: 38931
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
MİKROIŞLEMCİ KON TROLL Ü DEMİR YOLU YÖNETİMİ ve TÜRKİYE'DE UYGULANABİLİRLİ?İ Anahtar Kelimeler : Mikroişlemci, Demiryolu Yönetimi, Mikrobilgisayarlı Ölçüm Sistemleri. Günümüzde elektrikli toplu taşımacılık sistemleri durum gereği halkın ve yönetimlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ülkemizde yıllardan beri gereken önemin verilmediği demiryolu taşımacılığının artık çok geçte olsa modernizasyonu gerekmektedir. Bu çalışmada, pilot bölge olarak seçilmesi önerilen Haydarpaşa - Adapazarı arasındaki hat üzerinde, mikroişlemci kontrollü bir sistemin nasıl kurulabileceği bilimsel olarak incelenmiş ve yeni bir çözüm öneri ve yöntemleri ortaya konulmuştur. Sistemin maliyeti ve yapısı da verilerek, konuyla ilgilenebileceklere bazı fikirler sunulmuştur. Bu arada, yeni kalkınma planında yatırıma ödenek ayrılmalıdır. Çünkü sistem çok gereklidir ve üstelik kendini kısa sürede amorti edebilecektir.
Özet (Çeviri)
MICROPROCESSOR CONTROLLED RAIL W A Y INTERLOCKING in TÜRKİYE Keywords : Microprocessors, Railway Interlocking, Measurement Systems with Microcomputers. Today electric public transport systems have interested the people and the authorities due to the present situation. Even if it is too late, the modernization of railway transportation which has been ignored for years is a must. In this study, how a microprocessor controlled system can be installed in the line between Haydarpaşa & Adapazarı which has been chosen as a pilot area, has been scientifically examined and new suggetions and methods for solution has been presnted. Giving the cost and the structure of the system, I have tried to present some ideas to the ones who may get interested in the subject. An appropriation for this investment must be put into the new development planSince the system is urgently required and moreover, it would be able to amortize itself in a short time.