OLED uygulamaları için ditiyeno[3,2-b;2′,3'-d]tiyofen (DTT) temelli moleküllerin sentezleri ve özellikleri
Synthesis and properties of dithieno[3,2-b;2′,3'-d]thiophene (DTT) based molecules for OLED applications
- Tez No: 389453
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Organik elektronik, elli yıl içinde özellikle fizik ve kimya alanında bilimsel araştırmacıların artan bir eğilimle ilgi odağı olmuştur. Bu artan ilginin ana nedeni organik moleküllerin yapılarının kolay değiştirilebilmesi ve bu değişikliğe bağlı olarak organik materyalin özelliklerinin direk olarak değişmesidir. 1980 yıllarının ortalarına kadar, organik materyallerin kararlılığı ve performansı, silikon ve galyum arsenik temelli materyallerin gerisinde kalmasına rağmen, düşük voltaj ve etkin ince film ışık saçan organik diyotların optoelektronik alanında kullanılabileceğinin gösterilmesi ile yeni bir pencere açılmış oldu. Günümüzde organik ince filmlerin pek çok uygulamada kullanılabileceği bilinmektedir. Bunlar arasında, renkli ekranlarda kullanılan organik materyallerle organik ışık saçan cihazlar (organic light emitting diode, OLED) en başarılı durumda olanlardır. Bunun yanında, organik ince film transistörler ve düşük maliyetli ve etkin güneş hücreleri (solar cells), yapılmakta olan yoğun araştırmalarla OLED'ler gibi uygulamaya geçilmeye yakın durumdadırlar. Organik lazerler ve hafızalar konusunda yoğun araştırmalar devam etmekle birlikte, kısa zamanda diğer uygulamaları yakalayacağı beklemektedir. Genel anlamda küçük organik moleküller ve polimerler olmak üzere iki grup organik materyaller elektronik ve optoeletronik cihaz yapımında kullanılmaktadır. Bu materyallerde anahtar sorun organik materyalin elektronik yapısını anlayarak yeni yüksek performansa sahip optik ve elektronik materyallerin dizayn edilmesidir. Organik molekülün yapısında yapılacak ufak gözükebilen bazı eklemeler, molekülün uygulamadaki özelliğini büyük oranda değiştirebilmektedir. Günümüzde moleküler düzeyde organik moleküllerin yapısında değişiklikler yaparak elektronik ve optoelektronik özelliklerini değiştirmek son derece zor ve önemli bir konudur. Tiyofen temelli organik materyaller, moleküler mühendislikle, fonksiyonel özelliklerinin kaba ve ince ayar yapılarak değiştirilebilmesinden dolayı ümit vadeden moleküller arasında en üstlerde yer almaktadır. Bir örnek olarak, tiyofenler, oligomerleri ve polimerleri ışık saçan materyaller olarak, düşük elektron afiniti ve düşük katı-hal fotolüminesans özelliklerinden dolayı uygun olmamalarına rağmen, S,S-dioksit'e çevrildiklerinde, özellikle oligomerleri, ince film fotolüminesans ve moleküler enerji seviyelerinde büyük etkinlik kazanarak uygun olmaları verilebilir. Organik elektronik ve optoelektronik materyallerin özelliklerini geliştirmede bor kullanımı son zamanlarda gelişme göstermekte ve önemli sonuçlar vermektedir. Bunun başlıca nedeni, pz orbitali boş olan bor atomu üçlü bağ yaptığında güçlü elektron çekici karakter kazanmaktadır ve organik“”konjuge sistemine entegre olduğunda güçlü elektron delokalize edebilmesidir. Organik materyal kimyasında konjuge organoboran polimerler, geniş uygulama alanları ile yeni organik materyal sınıfını oluşturarak yeni ve etkili elektronik, optoektronik ve sensör materyallerin geliştirilmesinde yer almaktadırlar. Donör-Akseptör (D-A) polimer sistemi, bromlanmış iki farklı donörün n-BuLi ile reaksiyona girerek karbanyon oluşturmasının ardından tek basamakta akseptör olan 2,4,6-timetilfenildimetoksiboran ortama ilave edilmesi ile sentezlenmiştir. Oluşan D-A polimerlerinin ilk olarak elektronik ve optik özellikleri incelenmiştir. Döngülü Voltametri (Cyclic Voltammetry) ile oksidasyon ve indirgeme potansiyelleri ölçülmüş, elektronik band-gapleri hesaplanmıştır. UV-Vis ve FL spektrofotometre cihazları ile polimer filmi kaplanmış İTO'ların ve tetrahidrofuran (THF) içindeki polimerlerin absorpsiyonları ve floresansları ölçülmüştür, ele geçen verilerden kuantum verimleri ve optik band-gapleri hesaplanmıştır. Bu analizlerden farklı olarak 11Bor-Nükleer Manyetik Rezonans (NMR), termogravimetrik analiz (TGA), Light Scattering ölçümleri alınarak yapısal incelemeleri tamamlanmıştır. Grubumuzca geliştirilen, yeni bir yöntemle aromatik halkalar taşıyan ditiyenotiyofen (DTT) ve tiyenotiyofen (TT) sentezi, literatürde bilinen en iyi yöntemi oluşturmaktadır. DTT'ler üç tiyofen halkasının ve TT'ler iki tiyofen halkasının yan yana gelmesiyle oluşan heterosiklik bileşiklerdir. Bu çalışmada geliştirdiğimiz yöntemle elde edecegimiz DTT, DTT-S,S-dioksit ve TT moleküllerin bor içeren polimerleri hazırlanacaktır. Hazırlanan materyallerin döngülü voltmetre (cyclic voltammetry), kapasitör, ultra-viyole (UV), ultraviyole-döngülü voltmetre (UV-CV), sensör ve floresans çalışmaları yapılarak sensör, elektronik ve optoelektronik özellikleri açıklanacaktır. Bu çalışma, ülkemizde son derece bol olan bor elementinin, yeni gelişmekte olan ve önemi son zamanlarda fark edilen organoboranın materyal kimyasında kullanımını artırmaya ve yeni organik elektronik, optoelektronik ve sensör materyalleri geliştirmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Organic electronics has been the focus of growing number of the researchers particularly in the fields of physics and chemistry for more than 50 years. The main attraction of this field comes from the ability to modify the chemical structure of the organic compounds in a way that the properties of the materials could directly be affected. Until the mid-1980s, their stability and performance fell short of those devices based on materials such as silicon or gallium arsenide. This situation was changed since then with the demonstration of a low voltage and efficient thin film light emitting diode, which opened the door of the possibility of using organic thin films for a new generation of optoelectronics devices. It has now proven that organic thin films are useful in a number of applications. Among them, organic light emitting diodes (OLED) is the most successful one, which is used now in color displays. Organic thin film transistors and low cost and efficient organic solar cells are not far behind OLEDs. Moreover, devices such as organic lasers and memories might be seen eventually. In general, two groups of organic materials, small molecules and polymers, are used in electronic and optoelectronic devices. Understanding of their electronic structure is the key to the design of high performance optical and electronic organic devices, and some important tunings in structure or composition of an organic material can markedly alter its bulk properties. Currently, modification of the molecular structure of the conjugated materials to tune their optoelectronic properties is a challenging topic. Thiophene-based organic materials are among the most promising compounds with tuneable functional properties by proper molecular engineering. For example, thiophenes and their oligomers and polymers are not proper materials for applications in light emitting devices as they have low electron affinities and low solid-state photoluminescence efficiencies. On the other hand, converting oligothiophenes into the corresponding oligothiophene-S,S-dioxides has been shown to be useful for increasing both thin film photoluminescence efficiencies and molecular energy levels. The use of boron to alter the properties of organic electronic and optoelectronic materials has started recently and given interesting results. The reason for that is the presence of empty pz orbital of boron which behaves as strong electron withdrawing atom when it makes three bonds. It delocalizes electrons strongly when integrated to“”systems. In organic material chemistry, conjugated organoborane polymers are now considered as new class of organic materials with their widespread applications in electronics, optoelectronics and sensors. The method developed by our group for the syntheses of ditihenothiophene (DTT) and thienothiophene (TT) having aromatic groups is among the best methods available in the literature. DTTs and TTs are the heterocyclic rings, formed by fused three and two thiophene rings, respectively. In this work, polymers of DTTs, DTT-S,S-dioxides and TTs, prepared by our methods, consisting of boron atoms will be prepared. Cyclic voltammetry (CV), capacitor, ultra-viole (UV), ultra-violet-cyclic voltammetry (CV-UV), sensor and fluorescent properties of the materials will be studied to understand their sensor, electronics and optoelectronics properties. The aim of this study is to enhance the use of boron in new developing organoborane material chemistry and to develop new organic electronics, optoelectronics and sensor materials as our country is rich in boron element.