High-energy emission and temporal properties of magnetars
Magnetarların yüksek enerji ışıma ve zamansal özellikleri
- Tez No: 389493
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Magnetarlar keşiflerinden beri, nötron yıldızlarının oluşumu, evrimi ve ışıma mekanizmaları hakkında yeni alanlar açmaları sebebiyle merak uyandırıcı kaynaklar olmuşlardır. Bu kaynakların uzun süreli gözlemleri sayesinde birçok özelliklerini araştırabiliyoruz. Bu tezde, X ışını bandında en parlak magnetarlardan biri olan 4U 0142+61'in yüksek enerji gama ışını ışıma özelliklerini inceledik. Fermi/LAT verilerini kullanarak sürekli ve atımlı gama ışını ışıması aradık. Bu kaynaktan belirgin bir gama ışıması gözlemleyemedik. Ancak, bu kaynağın gama ışını akısına ve tayfsal enerji dağılımının kırınım enerjisine üst limit belirledik. 4U 0142+61 kaynağının yumuşak ve sert X ışını ışıması üzerine daha önceki çalışmalar ile birlikte bu üst limitler, kaynağın geniş enerji aralığındaki tayf özelliğine dair önemli ipucu sağlamaktadır. Daha sonra, sıkça sıçrama gösteren iki magnetarın, 1RXS J170849.0-400910 ve 1E 1841-045, RXTE/PCA ile elde edilen verilerini kullanarak uzun süreli zamanlama ve X ışını özelliklerini çalıştık. 1RXS J170849.0-400910'un analizlerinde iki veri boşluğunda iki belirgin sıçrama adayı tespit ettik. Kaynak RXTE gözlemleri süresince ışınımsal olarak kararlıydı. 1E 1841-045'in analizlerinde birbirinden ~1 yıl aralıklı bir sıçrama ve bir zıt sıçrama tespit ettik. Sıçrama ve zıt sıçrama olaylarının ikisinde de ışınımsal değişkenliğe dair bir kanıt bulamadık. Son olarak, sonuçlarımızı sıçrama modelleri çerçevesinde tartıştık.
Özet (Çeviri)
Magnetars have been intriguing sources since their discovery, as they opened new avenues on the formation, evolution and emission mechanisms of the neutron stars. Thanks to the long-term observations of these sources, we are able to investigate many aspects of them. In this thesis, we investigate the high-energy gamma-ray emission properties of one of the brightest magnetars in X-ray band, 4U 0142+61. We searched for persistent and pulsed gamma-ray emission using the data obtained with Fermi/LAT. We did not detect significant high-energy gamma-ray emission from this source. Nevertheless, we could place upper limits to the gamma-ray flux and spectral break energy of the source. Together with the earlier works on soft and hard X-ray emission of 4U 0142+61, these upper limits provide a hint on the spectral shape of the source in a wide energy band. Next, we studied the long-term timing and X-ray properties of two frequently glitching magnetars, 1RXS J170849.0-400910 and 1E 1841-045, with RXTE/PCA. In the analysis of 1RXS J170849.0-400910 we identified two significant glitch candidates in two data gaps. The source was radiatively stable during the RXTE observations. In the analysis of 1E 1841-045, we identified a glitch and an anti-glitch ~1 yr apart from each other. We found no evidence of radiative variability during both the glitch and anti-glitch events. Finally, we discuss our results in the context of glitch models.