Akdeniz ve Güney Ege sahillerinde yayılış gösteren Indo-Pasifik kökenli balık türleri ile Upeneus Moleccensis (Bleeker-1855) Paşa Barbunyası ve Saurida Undosguamis (Richardson,1848) Iskarmoz balığının biyolojisi ve ekolojisi üzerine çalışmalar
The Investigations of the Indo-Pasific fish species living on the coasts of the mediterranean and Aegean Sea, biology and ecology of Upeneus Moleccensis (Bleeker,1855)-Saurida Undusguamis (Richardson,1848)
- Tez No: 38951
 - Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
III ÖZET Doktora Tezi AKDENİZ VE GÜNEY EGE SAHİLLERİNDE YAYILIŞ GÖSTEREN INDO-PASIFIK KÖKENLİ BALIK TÜRLERİ İLE UPENEUS MOLUCCENSİS (BLEEKER 1855) PAŞA BARBUNYASI VE SAURIDA UNDOSQUAMIS (RICHARDSON, 1848) ISKARMOZ BALI?ININ BİYOLOJİSİ VE EKOLOJİSİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR Hatice TORCU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Savaş MATER 1994, Sayfa: 13:7 Jüri: Prof. Dr. Savaş MATER Prof. Dr. Süleyman BALIK Prof. Dr. Ahmet KOCATAŞ Bu çalışmada, Türkiye'nin Akdeniz ve Güney Ege sahillerinde yaşayan 24 Indo-Pasifık kökenli ve Kızıldeniz göçmen (Lessepsien) türlerin taksonomisi ve biyolojik özellikleri 1990-1993 yılları arasında araştırılmıştır. İlaveten, Upeneus moluccensis (BLEEKER, 1855) ve Saurida undosquamis (RICHARDSON, 1848)'in biyolojik ve ekolojik yönleri de incelenmiştir. Çalışma yöredeki gırgır ve trol tekneleri ile toplam 9 istasyonda yürütülmüştür. Elde edilen pelajik ve bentik balık örnekleri %70'lik alkol yada %4'lük formaldehit solüsyonunda muhafaza edilmeden önce kalitatif ve kantitatif olarak kaydedilmiştir. Morfometrik karakterlerin ölçümünde 0.05 mm. hassasiyetli kumpas kullanılmıştır.IV Rastgele örnekleme metoduyla toplanan 1040 paşa barbunyası ((/. moluccensis) ve 540 Kızıldeniz ıskarmoz balığı (S. undosquamis)' nın boy dağılımı, yaş kompozisyonu, eşeysel olgunluk, fekondite, mide içeriği üzerinde durulmuştur. Boy-ağırlık ilişkisinin korelasyon katsayıları her 2 lokalitede düzenli bir büyümenin olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Göçmen Indo-Pasifık türler, U. moluccensis, S. undosquamis, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, gonadosomatik indeks, fekondite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE INVESTIGATIONS OF THE INDO-PASIFIC FISH SPECIES LIVING ON THE COASTS OF THE MEDITERRANEAN AND AGEAN SEA, BIOLOGY AND ECOLOGY OF UPENEUS MOLUCCENSIS (BLEEKER, 1855)- SAURIDA UNDUSQUAMIS (RICHADRSON,1848) Hatice TORCU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. S. MATER 1994, Page: 137 Jury: Prof. Dr. Savaş MATER Prof. Dr. Süleyman BALIK P.-e". Dr. Ahmet KOCATAŞ In this study, the taxonomy and biological characteristics of 24 Indo-Pasific and Red-sea immigrant species living in the Mediterranean and Southern-Aegean coasts of Turkey were investigated between the years of 1990-1993. In addition, the biological and ecological aspects of Upeneus moluccensis (BLEEKER, 1855) and Saurida undosquamis (RICHARDSON, 1848) were given. The investigation was carried on in a total of 9 stations by means of local gear and trawl vessels. The obtained pelagic and benthic fish samples were recorded qualitatively and quantitatively before preservation in 70% ethanol or in 4% formaldehyde solution qualitatively the morphometrical measurements were taken with a dial-caliper of 0.05 mm. accuracy.VI 1040 golden-banded goatfısh (U. moluccensis B.) and 540 Red-Sea lizardfish (S. undosquamis R.) collected with random sampling were investigated on the lenght distributions, the age compositions, sexual maturity, fecundity, food contents. The correlation values of the leght-weight relationships showed that regular growth patterns in both regions. KEY WORDS: Immigrant species, Upeneus moluccensis, Saurida undosquamis, the lenght-weight relationship, condition factor, gonadosomatic index, fecundity.