Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen esmer sığır sürüsünün döl ve süt verimi özelliklerinin parametre tahminleri
The Estimation of parametres of milk and fertility traits of Brown-Swiss herd reared at the Animal Central Research İnstitute in Konya
  1. Tez No: 38952
  2. Yazar: HÜSEYİN VURGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET PEMBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
. İÜ ABSTRAKT Doktora Tezi KONYA HAYVANCILIK MERKEZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ 'NDE YETİŞTİRİLEN ESMER SI?IR SÜRÜSÜNÜN DÖL VE SÜT VERİMİ ÖZELLİKLERİNİN PARAMETRE TAHMİNLERİ Hüseyin VURGAN Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ 1994, Sayfa : Jüri Yrd.Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ Bu araştırmada, 322-1346 kayıtta, HAYMAREN Esmer sığır sürüsünün döl verimiyle ilgili altı ve süt verimi ile ilgili iki özellik bakımından performansları ile bu verimlere ait parametreler hesaplanmıştır. Bazı çevre faktörlerine göre düzeltilmiş İDKY, İBY, GBTS, SP, GS, BA, LS ve SV ne ait EKKO lan sırasıyla 24.3+0.42 ay, 35.51+0.49 ay, 1.499+0.081, 110.92+12.223 gün, 286.54+0.96 gün, 376.61+10.725 gün, 287.66+6.769 gün ve 3008.11+141.054 kg. 'dır. Bu özelliklere ait kalıtım dereceleri sırasıyla 0.447+0.195, 0.419+0.199, 0.028+0.53, 0.002+0.092, 0.187+0.078, 0.146+0.118, 0.256+0.113 ve 0.36 +0.127 olarak, GBTS.SP, GS, BA, LS ve SV ne ait tekrarlanma dereceleri ise sırasıyla 0.009+0.024, 0.092+0.42, 0.195 +0.32, 0.114+0.049, 0.103±0.043 ve 0.424+0.043 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRAKT Ph D Thesis THri ESTIMATION OF PARAMETRES OF M±LK AND FERTILITY TRAITS OF BROWN-SWISS HERD REARED AT THE ANIMAL CENTRAL RESEARCH INSTITUTE IN KONYA Hüseyin VURGAN University of Selçuk Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Asst. Prof.Dr. Mehmet PEMBECÎ 1994 Page : Jury : Asst. Prof.Dr. Mehmet PEMBECt At 322 -1346 records, the performances relevent to six reproductive and two productive traits were deter mined and genetic and phenotipic parametres were estimated for these eight traits in the Brown Swiss herd reared at the Animal Central Research Institute in Konya. The correction in relation to some environmental factors were made. The Least-Squares means of first service age, first calving age, number of insemination per concep tion, service period, gestation length, calving interval, lactation length and 305 days lactation milk yield are 24.3+0.42 months, 35.51+0.490 months, 1.499+0.810, 110.92 + 12.223 days, 286.54 + 0.960 days, 376.61 + 10.725 days, 287.66+6.729 days and 3008.56+0.113 kg. respectively, heri- tabilities of these triats are 0.447+0.195, 0.419 + 0.199, 0.028±0.53, 0.002+0.092, 0.187+0.078, 0.146 ± 0.118, 0.256 + 0.113, 0.364 ± 0.127 respectively. The repeatabili- ties of number of insemination per conception, service period, gestation length, calving interval, lactation length and 305 days lactation milk yield are 0.009+0.024, 0.092+0.42, 0.195+0.32. 0.114+0.049, 0.103+0.043 and0.424±0.43 respectivly.