Bir mistik olarak Pavlus
Paul as a mystic
  1. Tez No: 389559
  2. Yazar: EDUART CAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Pavlus Hıristiyanlık açısından merkezi bir şahsiyettir. Zira o ilk dönem Hıristiyannlığının en erken yazarı ve şahididir. Bu sebeple onun külliyatı ve düşüncesi sürekli araştırılmıştır. Pavlus üzerinde yapılan araştırmalar çoğunluk olarak teoloji ve misyonerlik bakış açısıyla gerçekleştirilmiştir. Pavlus ile ilgili çalışılan alanlardan biri de mistisizm ile ilişkisidir. Özellikle son iki asırda bu konuda önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmamızda Pavlus'un mistisizm ile ilişkisi araştırılmıştır. Pavlus döneminde etkili olan Yunan Sır Dinleri ve Yahudi mistisizmi incelenerek söz konusu kültürlerin Pavlus üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Pavlus külliyatındaki kavram ve ifadelerle kaşılaştırarak onun mistisizmi konusunda yeni bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Sonunda da Pavlus'ta görülen mistisizmin kökeni ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paul is an important figure of Christianity. Because he is the earliest writer and attestant of early Christianity. Thus his corpus and thought has always been studied. Most of Pauline studies has been treated in the context of theology and that of the missionary one. Another important field regarding the Pauline studies is that of mysticism. İn the last two centuries there have been found important results in this field. In our study, we have study the evidence on mystic elements in Paul's writings and thought. Bystudying the Mystery Religions and the Jewish mysticism which existed in the Pauline era we tried to understand the possibility of their influence on Paul's thought. İn the end of the study are set the discussions and the conclusions according the sources of his mysticism.